Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

BudownictwoDom

Z czego można zrobić ściankę działową?

Z czego można zrobić ściankę działową?

Remont mieszkania zazwyczaj jest również o okazją do nieco innego rozplanowania pomieszczeń. Oczywiście w przypadku ścian działowych niż nie możemy zmodyfikować. Jednak postawienie prostej ścianki działowej i podzielenie większego pokoju na dwa mniejsze jest jak najbardziej dopuszczalne. Ścianki działowe są lekkie i stawia się je bardzo szybko. Nie mają żadnego znaczenia dla konstrukcji budynku. Jednak z czego można zrobić ściankę działową? Jakie materiały można tutaj zastosować? Wybór odpowiednich materiałów do postawienia ścianki działowej jest naprawdę duży. Jednak wydaje się, że najlepiej nadają się do tego specjalne pustaki, lub też płyty gipsowo-kartonowe na stelażu z profili aluminiowych. To najbardziej popularne rozwiązania.

Z czego można zrobić ściankę działową

Z czego można zrobić ściankę działową?

Zdecydowanie w tym wypadku najpopularniejszymi materiałami są pustaki i płyty gipsowo-kartonowe na stelażu z profili aluminiowych. Bardzo często właśnie to drugie rozwiązanie jest najczęściej stosowane. Materiały w tym wypadku są stosunkowo tanie. Wykonanie konstrukcji pod ściankę działową z profili aluminiowych jest stosunkowo proste. Należy jednak szczególną uwagę przyłożyć do tego, aby nasza ścianka była idealnie równa. Warto również zawczasu rozplanować, w którym miejscu – i czy w ogóle – na naszej ściance będą wisiały np. jakieś ciężkie ozdoby, czy też szafki.

Dlaczego to jest takie ważne? Otóż wówczas już na etapie stawiania konstrukcji z profili, ścianka we wskazanym miejscu powinna być odpowiednio wzmocniona. Kiedy już mamy wykonaną konstrukcję i odpowiednie wzmocnienia, to możemy przystąpić do przewiercania płyt GK. Nie jest to zadanie specjalnie skomplikowane. Takie płyty są lekkie i można je dowolnie przycinać nawet przy pomocy zwykłego nożyka. Kiedy płyty mamy już przewiercone, nakładamy na nie grunt i gładź, szlifujemy i możemy przystąpić do malowania. Ewentualnie możemy również na taką ściankę położyć płytki.

Ścianka działowa z innych materiałów

Oczywiście ściankę działową możemy również wykonać z innych materiałów. Bez wątpienia prym wiodą tutaj pustaki. Jest nawet specjalny rodzaj pustaków przeznaczonych do stawiania ścianek działowych. Są bardzo lekkie i znacznie węższe niż standardowe pustaki. W tym wypadki zadanie również nie jest specjalnie skomplikowane. Również musimy tutaj zadbać o to, aby nasze ściana była idealnie równa. Musimy również zadać o odpowiednią zaprawę murarska jako spoinę pomiędzy pustakami.

z czego można zrobić ściankę działową

Po co stawiamy ścianki działowe?

Zastosowanie ścianek działowych może być zupełnie różnorodne. Najczęściej wykorzystujemy je by podzielić jakieś pomieszczenie i uzyskać dwa pokoje. Zwłaszcza pokój dla dzieci po jakimś czasie trzeba podzielić, że każdemu dziecku zapewnić odpowiedni komfort i nieco intymności. Ściankę działową wykorzystamy również do wyznaczenia odpowiednich stref w otwartym pomieszczeniu. Wówczas taka ścianka powinna być niska i nie sięgać do samego sufitu.

Udostępnij