Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Ogród

Jak hodować cyprys na balkonie?

Jak hodować cyprys na balkonie?

Cyprys na balkonie cieszy się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że jest to roślina wywodząca się z Azji i Ameryki. Można ją też wykorzystać do otoczenia posesji, dlatego jest niezwykle uniwersalna.

Zobacz także: Czym jest naturalny nawóz do warzyw?

Hodowla cyprysów

W tym artykule wyjaśnimy, jak dbać o cyprysy i jakie nawozy najlepiej stosować. Uprawa w doniczce nie należy do najprostszych, dlatego mało doświadczone i początkujące osoby mogą mieć pewne problemy. Wszystko jest jednak możliwe, tylko wystarczy trochę motywacji i zaangażowania. Należy pamiętać, że cyprys zawiera trujące olejki eteryczne, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. Są niezwykle niebezpieczne dla dzieci, a ich spożycie wywołuje mocne podrażnienie śluzówek i skóry. Ważne jest przede wszystkim właściwe naświetlenie rośliny. Jeśli nie zapewnimy cyprysowi odpowiedniej ilości światła to niestety przestanie rosnąć. Może się nawet zdarzyć, że dolna część cyprysa znacząco się przerzedzi. Lekki cień z dostępem do słońca będzie zdecydowanie najlepszym miejscem. Nie ma jednak szczególnych wytycznych, jeśli chodzi o wybór gleby. Najlepiej sprawdzi się podłoże o odczynie wyższym niż 7 i w takim miejscu można umieścić cyprysa. Żeby zmienić odczyn kwasowy można dodać trochę torfu. Warto dodać, że cyprysy mają dobrze wykształcony system korzeniowy, dlatego idealnie radzą sobie z poszukiwaniem źródła wody. to oznacza, że nawadnianie jest proste i nie powinno nikomu sprawić większych problemów. W okresie letnim trzeba jednak pamiętać o podlewaniu, ponieważ są wtedy wysokie temperatury. Trzeba też uważać zimą, aby nie doszło do przesuszenia gleby, kiedy jest długo mróz i nie ma opadów. O podlewaniu wodą miękką muszą pamiętać osoby, które zajmują się hodowlą doniczkowych cyprysów. Można też używać nawozów, żeby wspomóc wzrost roślin. Jeśli wierzchnia warstwa gruntu jest sucha, to znak, że trzeba podlać roślinę.

Przycinanie rośliny

Z powodu wyjaławiania podłoża trzeba cyprysy przesadzać co dwa lata. Nieodłącznym elementem hodowli jest oczywiście przycinanie rośliny. Dzięki temu można liczyć na szybszy wzrost nowych pędów. W ten sposób można też uzyskać kontrolę nad wysokością krzewu. Przycinać drzewko najlepiej opłaca się w okresie jesiennym. Żeby uchronić cyprysa przed mrozami wystarczy obłożyć go filcem lub trocinami sosnowymi. Tylko niektóre gatunki rośliny wymagają szczególnej ochrony. Trzeba też uważnie obserwować roślinę. Jeśli w dolnych partiach jest mała ilość gałęzi to może to oznaczać niewystarczającą ilość słońca. Wtedy wystarczy przestawić roślinę w miejsce z lepszym dostępem do słońca. W sklepach ogrodniczych stacjonarnych oraz internetowych można znaleźć sadzonki. Minerały można dostarczać przy pomocy torfu oraz nawozów. Należy też regularnie sprawdzać, czy szkodniki nie zajęły rośliny. Wystarczy spryskiwać roślinę regularnie odpowiednimi środkami, żeby temu zapobiec. Cyprys powinien być także regularnie nawadniany i przechowywany w wysokiej temperaturze. Jeśli jakaś gałąź jest zainfekowana to trzeba ją jak najszybciej obciąć, żeby nie zaraziła reszty drzewka.

Udostępnij