Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Przemysł

Wykorzystanie mocy i właściwości tektury do zastosowań nieoczywistych!

Wykorzystanie mocy i właściwości tektury do zastosowań nieoczywistych!

Tektura jest powszechnie kojarzona z pudełkami i opakowaniami, coraz częściej także słyszy się o niej w kontekście palet, jako doskonałej alternatywie dla drewna, z którego zwykle są one produkowane. Palety tekturowe, solidne opakowania transportowe, elementy stabilizujące czy wytrzymałe skrzynie to jednak nie jedyne zastosowania, w których tektura dobrze się sprawdza. O możliwości, jakie daje ten materiał, zapytaliśmy ekspertów z firmy Organic Polska – uznanego na krajowym i zagranicznym rynku producenta oraz dystrybutora opakowań i wyrobów z tektury.

Tektura falista – ekologiczny i trwały materiał

Na początku warto obalić pewien mit na temat tektury, czyli zakorzenione w świadomości wielu osób przekonanie, że jest to materiał o niewielkiej trwałości. Prawda jest zupełnie inna: tektura falista jest w rzeczywistości bardzo wytrzymała, a jednocześnie lekka i łatwo obrabialna. Dzięki tym właściwościom można z niej produkować bardzo różne wyroby – od opakowań aż po meble i przedmioty użytkowe.

forma tekturowa

Eksperci z Organic Polska podkreślają także, że to w pełni ekologiczny materiał, który da się w 100% odzyskać i przetworzyć. Tekturę można również w prosty, bezpieczny sposób utylizować, odzyskując z niej ciepło lub energię elektryczną.

Co najważniejsze, tektura falista jest w znakomitej większości wytwarzana z makulatury oraz drewna pochodzącego z okresowych przecinek, co oznacza, że produkcja tektury nie stanowi żadnego zagrożenia dla obszarów leśnych.

Wypełnienie tekturowe

Jednym z unikalnych zastosowań dla tektury, jakie znaleźli specjaliści z Organic Polska, jest produkcja różnego rodzaju wypełnień na bazie wielowarstwowo klejonej tektury. Głównym zadaniem tych produktów jest wypełnianie wolnych przestrzeni (np. w drzwiach lub ścianach), zapewnianie lepszej izolacji termicznej oraz wyciszanie danej przestrzeni. Wypełnienie tekturowe w postaci kształtek z wielowarstwowej tektury stanowi też doskonałą alternatywę dla nieekologicznych kształtek styropianowych oraz dla ciężkich elementów drewnianych.

Formy i kształty tekturowe

W Organic Polska powstają także różnego typu kształty i formy tekturowe o funkcjach ozdobnych bądź użytkowych. Zasadniczy materiał stanowi falista tektura pięciowarstwowa, choć do zastosowań specjalnych wykorzystywana jest tektura kraftowa, aby zapewnić wymaganą wytrzymałość. Kształty i formy tekturowe wytwarza się poprzez sklejenie ze sobą odpowiedniej liczby listków tektury, dzięki czemu można uzyskać praktycznie dowolną formę – od gotowych przedmiotów użytkowych (np. drapak dla kota) poprzez półprodukty (wsady meblowe) po elementy ozdobne (loga, lampy itp).

kształt tekturowy

Do czego jeszcze może być wykorzystana falista tektura pięciowarstwowa?

Klejonka wykonana z odpowiedniej liczby formatek tekturowych (jednorodnych bądź różnych) może być również wykorzystywana do wielu innych projektów. Eksperci z Organic Polska wskazują, że z tektury wykonać można między innymi:

  • meble, w tym meble jednorazowe – od baz dla mebli (np. podstawa pod stolik z blatem szklanym czy rama łóżka) po same meble (krzesła, półki, biurka, szafki, szafy itd.)
  • przedmioty użytkowe – np. drapaki, lampy, ramki do obrazków, elementy ozdobne
  • scenografie – tektura to idealny materiał na elementy scenografii, ponieważ jest tania, łatwa w obróbce, można ją dowolnie pomalować i tworzyć z niej w zasadzie dowolnej wielkości kształty
  • instalacje artystyczne – tektura daje ogromną swobodę tworzenia niemal dowolnych brył czy konstrukcji o ciekawych, nietuzinkowych kształtach
  • stoiska targowe i wystawiennicze – w tym przypadku najważniejsze zalety tektury to łatwość montażu, niewielka waga, wytrzymałość, szybka i bezproblemowa utylizacja i demontaż
  • izolacja akustyczna – np. w studiach nagraniowych, tekturę można też wykorzystać do izolacji i wyciszenia ścianek działowych w budynkach

Organic Polska – najwyższej klasy kształty i formy tekturowe

Organic Polska to ceniony na rynku krajowym i zagranicznym producent oraz dostawca opakowań tekturowych oraz papierowych, a także różnego typu wyrobów z tektury. Jako rodzinna firma z ogromnym doświadczeniem Organic Polska stale wprowadza do swojej oferty nowe produkty, dostosowane do potrzeb i oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów.

forma tekturowa