Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

VPN – co to jest i dlaczego warto? Pigułka wiedzy

9 grudnia, 2019 nord vpn

Anonimowość w Internecie to z każdym dniem coraz większa fikcja. Nie każdy z użytkowników sieci zdaje sobie z tego sprawę, że wszystko co robi może być (i jest!) dostępne nie tylko dla administratora sieci, ale także dla hakerów. Ba! Nawet nie trzeba być wystarczająco biegłym w sztuce hakowania by móc włamać się do czyjejś sieci WiFi. Wystarczy trochę poszukać na YouTube’a i gotowe. Ale jest pewien sposób, który znacznie uniemożliwia podgląd tego co robimy w sieci. Tym rozwiązaniem wirtualna sieć prywatna czyli VPN. Chcecie się dowiedzieć o co w tym chodzi? Zapraszamy do lektury.

Podstawowe informacje o VPN

VPN (ang. Virtual Private Network) jest to usługa wykupiona u dostawcy VPN lub oprogramowanie wykorzystywane dla zabezpieczenia prywatności w sieci internetowej. Umożliwia stanie się w niej w (prawie) pełni anonimowym, jak również ochronę tego, co w niej zamieszczamy. Tym samym wpływając na poziom bezpieczeństwa w sieci.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wielu grup społecznych, branż i dziedzin, gdzie taka dodatkowa ochrona sprawdza się wyśmienicie, ponieważ chroni przed hakerami czy innymi osobami nieuprawnionymi.

Dobrym przykładem użyteczności VPN będzie z pewnością fakt, że korzystając z sieci internetowej, korzystamy z bardzo różnych serwisów i stron, które przechodzą przez serwisy ISP. W takim przypadku widoczna jest cała historia odwiedzanych przez nas stron np. dla dostawcy usług internetowych oraz dla instytucji rządowych czy reklamodawców. Dla wielu osób jest to z pewnością mało wygodna sytuacja, dlatego wspomaganie się VPN-em będzie trafem w dziesiątkę. Dlaczego? Ponieważ chroni nas przed takimi sytuacjami. VPN przekierowując nasz ruch internetowy do odpowiednio skonfigurowanego serwera zapewniając nam szyfrowanie danych, jakie wysyłamy lub odbieramy. Jest to szczególnie ważne w przypadku, jak logujemy się na strony banków, instytucji, z jakimi mamy podpisaną umowę usługową, jak używamy kart kredytowych czy haseł do serwisów innego typu. Nawet, jeżeli dojdzie do sytuacji przechwycenia danych w takim przypadku, to osoba, która je będzie posiadała nie będzie w stanie ich rozszyfrować.   

Dlaczego warto korzystać z VPN-a?

Korzystając z VPN-a mamy możliwość skorzystać z wielu dodatkowych możliwości związanych z zabezpieczeniami w sieci internetowej. Korzystając z usługi VPN wszelkie nasze dane są szyfrowane i przechodzą przez tzw. tunel, który zabezpiecza nas przed osobami trzecimi, osobami niepowołanymi do odczytania tych danych. VPN chroni nasz adres IP i umożliwia korzystanie ze stron online mających swoja kolebkę w innych krajach. Do takich stron dostęp jest zwykle ograniczony jak np. Netflix, Hulu. Ale nie w przypadku oprogramowania VPN, dzięki któremu można z takich witryn korzystać, w taki sposób, jakbyśmy się znajdowali w danym kraju. 

Zalety korzystania z wirtualnych sieci prywatnych

Do grupy zalet wykorzystania takiego oprogramowania możemy przede wszystkim zaliczyć możliwość zadbania o większe bezpieczeństwo w sieci. Jest to ochrona przed hakerami, przed osobami, które nie powinny mieć dostępu do tego, co zamieszczamy w sieci lub co z niej ściągamy, co oglądamy. Innymi słowy, wszędzie tam, gdzie chcemy chronić swoją prywatność. VPN jest możliwością, z jakiej korzystają osoby, jakie liczą na przesyłanie strumieniowe z dowolnego miejsca na świecie.

Co więcej, VPN, to również „narzędzie” pomagające:

  • omijać cenzurę,
  • zwalczyć prześladowanie cenowe,
  • wejść na witryny, które są zablokowane.

VPN jest idealne dla osób, jakie nie wyobrażają sobie tego, że nie będą mieli perfekcyjnej ochrony przed śledzeniem. W przypadku VPN można korzystać z „wewnętrznej sieci wirtualnej” zarówno poprzez komputery i tablety, jak również przez telefony. Także w przypadku korzystania z sieci publicznej. Jest to bardzo wygodna opcja doceniana przez coraz większą grupę osób korzystających z tej formy zabezpieczeń oraz udogodnień. Warto także pamiętać o tym, że niektóre routery mają już wbudowane tego typu oprogramowanie.  

Wady z takiego rozwiązania

Z kolei do grupy wad VPN-a, których może nie jest wiele, ale, o których z pewnością warto jest wiedzieć będą należały defekty, jakie w niewielkim procencie mają wpływ na świadczone usługi tego rodzaju. Możemy do nich zaliczyć między innymi:

  • spowolnienie sieci internetowej,
  • gorszą wydajność sieci, 
  • firmy blokujące sieci VPN (jednak mało skuteczne działania ze strony firm), 
  • brak 100% pewności z zakresu bezpieczeństwa.

Czym różni się VPN od TOR-a?

Zarówno VPN, jak i TOR (ang. The Onion Router) to zabezpieczenia, jakie mają na celu chronić użytkowników sieci. Wirtualna sieć komputerowa TOR wykorzystuje szyfrowanie wielowarstwowe i tak samo, jak VPN ukrywa naszą tożsamość w sieci online. W przypadku oprogramowania TOR hakerzy mogą widzieć ruch użytkownika sieci, jednak nie widzą źródła. TOR jest wykorzystywany przez wiele osób, które działają w tzw. podziemiu Internetu. Jest to sposób na anonimowe udostępnianie informacji. Dzięki tego typu zabezpieczeniu można maskować aktywność w sieci i przeglądane strony wirtualne.

Podsumowując, jedno jest pewne – nikt nie może czuć się bezpiecznie i w pełni anonimowo w Internecie w obecnych czasach. Ale można temu zaradzić poprzez świadome korzystanie z zasobów sieci i używanie programów typu VPN czy TOR. Dlatego warto zapytać się samego siebie – ile jest warta moja prywatność i porównać to z kosztem dobrego VPN-a (np. NordVPN), który miesięcznie może kosztować do 20 zł, a w pakietach kilkuletnich nawet o 50% mniej.

Czym dokładnie jest przemysł metalurgiczny?

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?
Ile kosztuje czyszczenie komina?
Jak i czym czyścić wannę akrylową?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak i czym czyścić wannę akrylową?