Home Budownictwo Szkło zmieniające przezroczystość – czym jest i gdzie się sprawdzi?

Szkło zmieniające przezroczystość – czym jest i gdzie się sprawdzi?

by Redakcja Eptsil

Szkło zmieniające swoją transparentność pozwala zachować kontrolę nad prywatnością w pomieszczeniu. Technologia wykorzystuje specjalne folie LC z ciekłymi kryształami, umieszczone między dwiema taflami szkła i przewodzące energię elektryczną. Takie rozwiązanie może być stosowane np. w witrynach salonów kosmetycznych lub w przestrzeni biurowej, a także w domach i mieszkaniach.

Inteligentna szyba o zmiennej przezierności wykorzystuje napięcie elektryczne o mocy około 5W/m2. Po ustawieniu trybu „OFF” tafla w ogóle nie zużywa prądu, nie ma więc obaw o duży wzrost rachunków za energię.

Na czym polega technologia zmiennej przezierności szkła? 

Szkło zmieniające przezroczystość to propozycja dla osób, które cenią sobie designerskie rozwiązania i prywatność. Jednym z przykładów aktywnego szkła jest Priva-lite. Innowacyjność tego rozwiązania polega na tym, że pod wpływem zasilania elektrycznego szkło staje się bardziej lub mniej przezierne (w zależności od potrzeb szyba może być całkowicie przejrzysta lub matowa). Tafla składa się z dwóch warstw szkła, pomiędzy którymi została umieszczona folia LC z ciekłymi kryształami (jej zadaniem jest przewodzenie energii). Na powierzchni znajdują się też specjalne elektrody, które po podłączeniu do źródła prądu dają możliwość sterowania stopniem transparentności szkła i dostosowywania jej do naszych indywidualnych upodobań. Zaletą szkieł zmieniających przezroczystość jest fakt, że mają one stałą, bardzo wysoką przepuszczalność światła, bez względu na to, jaki stopień przezierności ustawimy. Oznacza to, że nawet gdy szyba będzie całkowicie mleczna i nieprzezrozczysta, światło słoneczne i tak będzie swobodnie przez nią przepływać ‒ nie ma potrzeby używania dodatkowych, sztucznych źródeł światła. 

Szkło ze zmienną transparentnością ‒ rozwiązanie do domu i pracy

Innowacyjna szyba ze zmienną przeziernością bywa stosowana w zabudowie ścianek we wnętrzu domu, np. pomiędzy sypialnią a garderobą, kuchnią a pokojem dziennym, a także między strefą wanny i WC w salonach kąpielowych. Jest także powszechnie stosowana w miejscach publicznych, np. na salach konferencyjnych, w ośrodkach SPA, pokojach biurowych czy witrynach sklepów. W przestrzeniach biurowych niekiedy pełni funkcję ekranu projekcyjnego. Tafla szkła, która zmienia swoją transparentność, może być wykorzystana nie tylko jako element zabudowy ścianki działowej ‒ sprawdzi się także w formie drzwi przesuwnych bądź jako oryginalny akcent dekoracyjny na podłodze. Szkło o zmiennej przezierności nadaje się do montażu na profilach lub za pomocą specjalnej taśmy lub silikonu, dzięki czemu można uzyskać efekt jednolitej ściany. 

0 comment

Related Videos

Zostaw komentarz