Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Budownictwo

Profile stalowe – co warto o nich wiedzieć?

Profile stalowe – co warto o nich wiedzieć?

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych w budownictwie. Umożliwiają trwałe i wytrzymałe łączenie na różnych segmentach, tworząc pełen stelaż zabudowy. W jaki sposób wykonane są takie elementy? Jak wykorzystać ich zalety i w których częściach budynku znajdą swoje miejsce?

Profile stalowe dzielą się na zamknięte i otwarte. Otwarte profile mają charakterystyczną przestrzeń w środku. Z kolei elementy zamknięte nie mają pustego miejsca, będąc w całości obudowane stalą.

Czym są profile stalowe?

Tak naprawdę jest to element wykonany ze stopu żelaza (niekiedy z węglem, jeżeli mówimy o stali czarnej, tzw. węglowej). Mogą być wykonane metodą na zimno lub gorąco. Elementy są gięte do środka, tworząc przypominający prostokąt kształt, całkowicie pusty w środku (niektóre profile mogą mieć kwadratowy kształt).

Co ważne, w zależności od zastosowania mogą mieć różne wymiary ścian, długość czy grubość. Jeżeli chodzi o wagę, to do lżejszych części, bardziej podatnych na ciężar wykorzystuje się profile stalowe otwarte (np. do stosowania w dachach, garażach, przy budowie regałów i podobnych). Z kolei profile zamknięte mają zastosowanie przy konstrukcji okien, drzwi, ram bramowych, ale też szkieletach sufitów, ścian działowych czy stropów – zarówno ciężkich jak i lekkich.

Dlaczego powinniśmy stosować profile?

Przede wszystkim profile stalowe mają za zadanie ochronę elementów konstrukcyjnych przed oddziaływaniem sił zewnętrznych. Na uszkodzenia szczególnie narażone są tutaj narożniki, które łatwo mogą się np. odkruszyć.

Dodatkowym zadaniem profili jest wzmocnienie konstrukcji i ustabilizowanie jej kształtu. Takie zastosowanie mają między innymi przy przygotowywaniu sufitów podwieszanych.

Jakie powinny być odpowiednie profile stalowe?

Wybierając profil stalowy powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na grubość oraz wymiary elementów. Z jednej strony im profil jest grubszy, tym bardziej wytrzymały. Jednakże wpływa to też rosnąco na jego wagę, co nie zawsze dobrze oddziałuje na konstrukcję. Z kolei rozmiary części trzeba dobrać do wymiarów ostatecznego stelaża. Szerokość profili nie może też zbyt mocno wchodzić w główną część konstrukcji, aby nie naruszyć jej stabilności.

Warto zainwestować w profile ze stali węglowej. Te są łatwiejsze w produkcji, tańsza, a jednocześnie równie wytrzymałe co standardowe elementy. Profile ze stali węglowej w dobrej cenie z pewnością znajdziemy w hurtowni stali. Warto przemyśleć zakup takich części za pośrednictwem Internetu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.