Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Ogród

Nawierzchnia sportowa – jaki rodzaj wybrać?

Nawierzchnia sportowa – jaki rodzaj wybrać?

Nawierzchnia sportowa odgrywa kluczową rolę w przypadku boiska. Przekłada się na komfort użytkowania, a także bezpieczeństwo gry. Niestety nie każdy inwestor zdaje sobie z tego sprawę. Jakie są więc rodzaje nawierzchni sportowych https://www.tenistal.com.pl/? Zobacz, czym się różnią poszczególne odmiany i kiedy się je stosuje. 

Rodzaje nawierzchni sportowych – czym się różnią? 

Wielofunkcyjna, czy specjalistyczna? Oto jest pytanie. Wybór odpowiedniej nawierzchni sportowej przekłada się na funkcjonalność boiska. Ma ona także bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo użytkowników, na przykład zapewniając odpowiednią amortyzację. Żeby jednak wiedzieć, jaką nawierzchnię sportową wybrać, trzeba poznać jej rodzaje. Do trzech najpopularniejszych możliwości należy nawierzchnia poliuretanowa, z mączki ceglanej oraz ze sztucznej trawy. Każda z nich posiada inne właściwości i stosowana jest do różnych sportów. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje? 

Najczęściej wykorzystywana jest nawierzchnia z mączki ceglanej. Stosuje się ją na przykład przy kortach tenisowych, czy bieżniach. Zapewnia ona odpowiednią amortyzację i jest antypoślizgowa. Dzięki temu zmniejsza ryzyko kontuzji i sprawdza się w przypadku dynamicznych sportów, takich jak tenis. Trzeba jednak pamiętać, że korty z mączki ceglanej są trudne w utrzymaniu. Zapewniają za to maksymalny komfort użytkowania, jeśli więc chcesz zadbać o stay zawodników, to warto postawić na mączkę ceglaną. 

Z kolei nawierzchnie poliuretanowe są wyjątkowo trwałe i odporne na ścieranie. Dzięki temu najlepiej sprawdzają się, jako nawierzchnie do boisk wielofunkcyjnych. Można uprawiać na nich różne sporty, na przykład piłkę nożną, siatkówkę czy lekkoatletykę. Trzecim rodzajem nawierzchni sportowej jest sztuczna trawa.Ta znajduje zastosowanie w takich sportach jak tenis, czy piłka nożna. Sztuczna murawa jest wiecznie zielona i elastyczna. Zapewnia odpowiednią amortyzację i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Z tego względu jest to dobry wybór do boisk całorocznych. 

Jaka jest żywotność nawierzchni sportowych? 

Dobrze wykonana nawierzchnia  sportowa posłuży Ci przez wiele lat. Musisz jednak pamiętać o odpowiedniej konserwacji. Ma ona bardzo duży wpływ na żywotność nawierzchni. Szczególnie jeśli jej ona używana wyjątkowo intensywnie. Prawidłowa konserwacja oraz solidne wykonanie zapewni trwałość nawierzchni. Dzięki temu z boiska będzie można korzystać przez długi czas. Jak wygląda konserwacja poszczególnych nawierzchni? Najprostsza w utrzymaniu jest nawierzchnia poliuretanowa. Wymaga ona tylko cyklicznego czyszczenia. Podobnie w przypadku boiska ze sztucznej trawy. W tym przypadku należy jednak dodatkowo zadbać o osuszenie murawy po deszczu. Sztuczna trawa nie lubi wilgoci i w dużych ilościach może jej zaszkodzić. 

Najbardziej wymagająca jest jednak nawierzchnia z mączki ceglanej. Choć zapewnia ona maksymalny komfort gry oraz odciąża stawy użytkowników, to jest trudna w utrzymaniu. Korty z mączki ceglanej trzeba regularnie wyrównywać. Stosuje się do tego specjalne urządzenie lub grabie. Trzeba pamiętać także o ubiciu nawierzchni. Dzięki temu wiatr nie będzie rozwiewał masy ceglanej, to może utrudniać grę. 

Udostępnij