Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Wnętrza

Łapacze snów jak zrobić i jaką moc mają?

Łapacze snów jak zrobić i jaką moc mają?

Miłośnicy egzotycznych klimatów na pewno mają niejeden łapacz snów w swojej sypialni. Jest to dekoracja, której przypisywana jest magiczna moc. Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie jej samodzielnie. Jak zrobić łapacz snów?

Zobacz także: Jak zrobić świeczkę zapachową w domowych warunkach?

Co to jest łapacz snów?

Łapacz snów jest dekoracją, która najczęściej wisi nad łóżkiem. Składa się ona z okręgu i plecionki, a także zwisających sznureczków z koralikami czy piórkami. Makrama, bo tak jest nazywana ta ozdoba, może tak na dobrą sprawę zawisnąć w każdym pokoju, gdyż wygląda bardzo pięknie. Dekoracja swoje korzenie ma w Ameryce Północnej. Dla Indian był to amulet, który przynosi szczęście i odpycha negatywną energię. Dodatkowo jego magiczna moc odstraszała także złe sny. Dużą popularnością w Polsce łapacze snów cieszyły się w latach 90. Obecnie coraz więcej osób w aranżacjach nawiązuje do etnicznych motywów, dlatego łapacze snów znów wracają do łask.

Łapacze snów – w jakich stylizacjach się sprawdzą?

Łapacz snów jest ozdobą, której nie może zabraknąć w stylu boho. W takich wnętrzach ta piękna dekoracja będzie idealnie współgrać z naturalnymi dodatkami, które nadadzą stylu każdemu pomieszczeniu. Świetnie będzie także wyglądać w połączeniu z nowoczesną stylistyką, szczególnie w stylu eklektycznym. W takich aranżacjach panuje duża dowolność i można z łatwością makramę umieścić w połączeniu z prostymi i geometrycznymi meblami. Osoby ceniące ludową kulturę, a szczególnie klimaty rdzennych mieszkańców Ameryki powinni zdecydować się nie na jeden, ale na kilka łapaczy, które można umieścić, łącząc je ze sobą lub w różnych kątach pokoju. Także w stylu skandynawskim doskonale sprawdzi się jako ozdoba, należy jednak wybrać łapacz w jasnych kolorach nawiązujących do barwy ziemi.

Łapacze snów jak zrobić samodzielnie?

Oryginalne łapacze robione były z gałęzi giętkich drzew. Obecnie jednak w celu wykonania tej ozdoby najczęściej wykorzystuje się włóczkę lub kordonek. Przede wszystkim przed przystąpieniem do pracy należy przygotować obręcz. Najlepiej kupić gotowy okrąg z metalu, drewna lub plastiku. Oczywiście niezbędny jest także sznurek. Może to być kordonek lub włóczka. Muszą to być dość mocne materiały, które pięknie wypełnią przestrzeń wewnątrz okręgu. Kolory są dowolne i każdy może samodzielnie zdecydować, czy zrobi łapacz snów biały, brązowy, czy mieniący się kolorami. Panuje w tym aspekcie dowolność i swoboda. Dolna część łapacza luźno zwisa i można poeksperymentować z formą i materiałami. W większości przypadków do tej konstrukcji wykorzystuje się pióra, sznureczki lub koraliki. Można wykonać tę część symetrycznie bądź w formie artystycznego nieładu. Nie ma tak naprawdę żadnych reguł. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Wiele osób decyduje się na wykonanie łapacza snów na szydełku. Można także owinąć obręcz i przykleić końce sznurka klejem na gorąco. Wszelkie łączenia lub niedociągnięcia można zamaskować koralikami bądź dodatkowymi nićmi. Warto opracować własną technikę, aby stworzyć coś niepowtarzalnego. W Internecie jest wiele filmów instruktażowych, które mogą być inspiracją.

Udostępnij