Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Dom

Lampy zewnętrzne – jakie wybrać?

Lampy zewnętrzne – jakie wybrać?

Lampy zewnętrzne stanowią dekorację wokół domu, tarasu lub balkonu. Ich podstawową funkcją jest, odpowiednie oświetlenie posesji, tak aby zapewnić bezpieczeństwo. Przy wyborze tego typu oświetlenia należy kierować się przede wszystkim wysoką jakością materiałów oraz mocą światła. Ponadto warto dopasować styl lampy, tak aby pasował do architektury całego budynku.

Jakie lampy zewnętrzne wybrać?

W lampach ogrodowych najczęściej stosuje się żarówki typu LED. Zaletą tego rodzaju oświetlenia jest energooszczędność oraz długa żywotność. Są one odporne na działanie różnych czynników atmosferycznych, takie jak deszcz czy mróz. Należy również zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • moc oświetlenia,
  • napięcie zasilania,
  • strumień świetlny,
  • efektywność świetlna,
  • klasa energetyczna,
  • żywotność źródła światła,
  • klasa IP – zapewnia pyłoszczelność i zabezpiecza przed strumieniami wody,
  • klasa izolacji.

Słupki ogrodowe oświetleniowe

Decydując się na oświetlenie w postaci słupków należy wziąć pod uwagę podłoże, na jakim będą one umieszczone. W tym przypadku mamy do wyboru lampy, które wbijamy w ziemię bądź takie, które przytwierdzamy do twardej powierzchni. W zależności od rodzaju, słupki ogrodowe oświetleniowe mogą posiadać kilka źródeł światła, dzięki czemu skutecznie oświetlimy większe powierzchnie.

Lampy wiszące na zewnątrz budynku

Lampy wiszące na zewnątrz budynku świetnie sprawdzą się w miejscach, w których najczęściej przebywamy w ciepłe wiosenne lub letnie wieczory. Doskonale sprawdzą się w altanach czy na tarasie, podczas różnego rodzaju przyjęć. Dobrym rozwiązaniem, w tym przypadku będzie wybór światła o barwie – ciepły biały. Uzyskamy wówczas przyjemny klimat, a także światło nie będzie zbyt mocne. Lampy wiszące pozwolą dobrze oświetlić podjazd przed domem. Jest to bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa, gdy wjeżdżamy na posesje samochodem, ponieważ zapewnią nam bardzo dobrą widoczność. W tym celu warto wybrać oświetlenie w kolorze neutralny biały.

Lampy sufitowe led zewnętrzne

Montaż tego typu lamp, należy zaplanować już na etapie projektowania i budowy domu. W odróżnieniu od wiszących lamp, które są bardziej widoczne, lampy sufitowe stanowią bardziej dyskretny element dekoracji. Natomiast równie dobrze oświetlą każdą przestrzeń. Dostępne są lampy sufitowe led zewnętrzne natynkowe lub podtynkowe. Dużym atutem jest ich wysoka energooszczędność, dzięki zastosowaniu źródła led. Konstrukcja opraw sufitowych, natynkowych umożliwia regulację kąta padania światła, co przekłada się na dużą funkcjonalność. 

Udostępnij