Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Dom

Klimatyzator czyli jak skutecznie ochłodzisz mieszkanie?

Klimatyzator czyli jak skutecznie ochłodzisz mieszkanie?

Badacze, którzy obserwują zjawiska meteorologiczne w Polsce, zwracają uwagę na coraz częstsze i dłuższe okresy upałów. Gorące powietrze dokucza nie tylko na zewnątrz, ale także mieszkaniach i biurach. Nic więc dziwnego, że właściciele mieszkań coraz częściej poszukują efektywnych sposobów na schłodzenie wnętrz. Sprawdź, jakie metody faktycznie działają: klimatyzator, wentylator, a może wystarczy zamykać okna? 

Upały dotykają nas coraz częściej

W Polsce w ciągu ostatnich 50 lat średnia temperatura powietrza wzrosła o około 1,1 stopnia Celsjusza. W latach 60. XX wieku liczba dni z temperaturą powyżej 25 stopni Celsjusza w Polsce wynosiła około 30-40 dni rocznie, natomiast w ostatnich latach wzrosła do ponad 50 dni rocznie. W ciągu ostatniej dekady mieszkańcy naszego kraju doświadczyli kilku bardzo gorących okresów, w których temperatura powietrza przekraczała 35 stopni Celsjusza. Stąd też coraz większe zainteresowanie tradycyjnymi i nowoczesnymi sposobami schładzania temperatury w mieszkaniach oraz biurach. 

Jak radzić sobie podczas upałów?

Jeśli w Twoim mieszkaniu albo w biurze jest za gorąco:

  1. Pij dużo wody lub innych napojów bezalkoholowych, by schładzać organizm i uzupełniać płyny, które wyparowują przez skórę.

  2. Unikaj wysiłku fizycznego szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia. 

  3. Noś lekką, przewiewną odzież, która pozwoli na swobodny przepływ powietrza.

  4. Bierz chłodzące kąpiele, które mogą pomóc w obniżeniu temperatury ciała. Nigdy jednak nie wchodź do zimnej wody. 

  5. Monitoruj stan zdrowia swoich bliskich: osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży i osoby z chorobami przewlekłymi są bardziej narażone na negatywne skutki upałów. 

Doraźne sposoby na ochłodzenie mieszkania

Istnieje kilka sposobów na ochłodzenie mieszkania. Warto jednak mieć świadomość, że nie są one wydajne, ponieważ obniżają temperaturę w mieszkaniu o ok. 1-2 stopnie. 

  1. Zasłaniaj okna w ciągu dnia. Możesz w nich wieszać mokre prześcieradła. Zimna woda dodatkowo będzie parować i zmniejszy odczucie ciepła. 

  2. Ogranicz używanie urządzeń elektrycznych: komputerów, telewizorów, oświetlenia, piekarników. 

  3. Hoduj rośliny, ponieważ wchłaniają ciepło z powietrza i odparowują wodę, która obniża temperaturę w pokoju.

  4. Wietrz nocą, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż wewnątrz. Pamiętaj jednak, aby zamknąć okna, zanim temperatura na zewnątrz zacznie wzrastać.

Wentylator czy klimatyzacja?

Wentylator jest tańszy w zakupie i zużywa mniej energii niż klimatyzator, dlatego też klienci sklepów uważają, że jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Wentylator wprawia powietrze w ruch, co pozwala odczuwać chłód, ale faktycznie nie zmniejsza temperatury w pomieszczeniu. Z tego powodu jest on skuteczny tylko w tych pomieszczeniach, które nie są nadmiernie nagrzane. Ponadto, żeby odczuwać komfort, trzeba przebywać w pobliżu wiatraka. 

Klimatyzacja, na przykład w postaci urządzenia złożonego z dwóch elementów: zewnętrznego, montowanego na balkonie, tarasie lub ścianie oraz wewnętrznego podwieszonego pod sufitem, obniża temperaturę w pomieszczeniu poprzez usuwanie ciepła z powietrza i wypuszczanie go na zewnątrz. Klimatyzacja jest bardziej skuteczna w utrzymywaniu stałej temperatury w pomieszczeniu i nadaje się do chłodzenia dużych pomieszczeń nawet w okresach intensywnych upałów. Chociaż przy zakupie jest znacznie droższa niż wentylator, a jej montaż wymaga wizyty specjalistycznego serwisu, pracuje cicho, wydajnie i pozwala na stałe utrzymywanie komfortowej temperatury we wnętrzu. Warto jednak zainwestować w sprawdzone i ekonomiczne rozwiązania. 

Wybierając sposób chłodzenia wnętrza, zwróć uwagę na klimatyzatory ścienne Thermoval, które oferują szereg funkcji: obniżają temperaturę w pomieszczeniu, współpracują z aplikacją do zdalnego sterowania urządzeniem, są bardzo ciche i pozwalają jesienią oraz zimą na dogrzewanie pomieszczenia. Posiadając takie nowoczesne i co ważne, energooszczędne urządzenie o klasie A++ oraz A+++, szybko przekonasz się, że tradycyjne metody schładzania wnętrz są po prostu zbędne. 

Udostępnij