Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Budownictwo

Jak zabezpieczyć się w pracy na wysokościach?

Jak zabezpieczyć się w pracy na wysokościach?

Pracujesz w ekstremalnych warunkach? A może chcesz lepiej zabezpieczyć swoich pracowników, którzy wykonują różne czynności na wysokościach? Zawsze w takich okolicznościach może się sprawdzić amortyzator bezpieczeństwa. To produkty, które są powszechnie wykorzystywane w różnych firmach, a niejednokrotnie mogą zabezpieczyć nie tylko zdrowie pracowników, ale nawet uratować życie. Oczywiste przecież jest, jak groźny może być upadek z wysokości, szczególnie wtedy, gdy jest to kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt metrów. Zabezpieczenia, więc będą istotne, a czynności zawodowe nie będą ryzykowne. 

Czy amortyzator bezpieczeństwa musi być certyfikowany? 

Oczywiście taki amortyzator bezpieczeństwa musi posiadać odpowiednie atesty i być zgodny z przepisami obowiązującymi w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. Świadczyć o tym będą różnorodne certyfikaty jakości, które są zamieszczone w opisie. To znacznie ułatwia zakupy. O zabezpieczeniach na pewno wiemy bardzo dużo szczególnie wtedy, jeżeli przywiązujemy dużą wagę do przepisów BHP. Nie mniej istotne będą także profesjonalne działania takie jak przeszkolenie pracownika. Okazuje się, że w wielu sytuacjach osoby zatrudnione na takich stanowiskach pracy nigdy nie miały wcześniej do czynienia amortyzatorem bezpieczeństwa. A są to przecież w dzisiejszych czasach artykuły bardzo popularne, które gwarantują większą operatywność na wysokościach. Duże znaczenie ma tutaj także kontekst psychiczny. Osoba, która na przykład wykonuje prace budowlane albo czyści powierzchnie budynku na wysokości kilkudziesięciu metrów będzie się czuć swobodnie i pracę wykona szybciej, jeżeli będzie pewna tego, że jest w odpowiedni sposób zabezpieczona. 

Najlepsze parametry amortyzatorów bezpieczeństwa

Zwróćmy też uwagę na to, że powinniśmy się skupić na pewnych konkretnych parametrach, gdy już decydujemy się na amortyzator bezpieczeństwa. Dużo będzie tutaj na pewno zależało od tego, jakie prace są wykonywane i czy pracownik ma jakiekolwiek obciążenie. Najczęściej jednak w takich okolicznościach rekomendowane są amortyzatory, które są zrobione taśmy o szerokości 44 mm. Warto zawsze też jest dopytać sprzedawcę albo spojrzeć dokładniej na opis produktu mówiący o tym jak bardzo może być w konkretnym modelu zmniejszona siła upadku. Dobremu i polecanemu przez wykwalifikowanych specjalistów, a także innych pracowników amortyzatorowi bezpieczeństwa będziemy mogli po prostu zaufać. Najczęściej profesjonalne amortyzatory spełniają wymagania normy EN 355. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.