Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Dom

Jak zabezpieczyć dom przed dłuższym wyjazdem?

Jak zabezpieczyć dom przed dłuższym wyjazdem?

Dom, który wygląda na niezamieszkały przez dłuższy czas, może znaleźć się na celowniku złodziei. Warto o tym pamiętać, jeśli szykuje Ci się dłuższy wyjazd lub po prostu wybierasz się na urlop. Co możesz zrobić, aby utrudnić zadanie rabusiom? Jak zabezpieczyć dom, żeby pod Twoją nieobecność wszystko było w porządku? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Dobry alarm to podstawa

Nic tak nie odstrasza złodziei, jak donośny dźwięk alarmu. Dzięki niemu zjawi się ochrona, a przedtem być może zareagują zaniepokojeni sąsiedzi. Ogólna wrzawa spowoduje, że włamywacze nie będą chcieli ryzykować, że zostaną schwytani i zrezygnują ze swoich niecnych planów, zanim zdążą się obłowić (sprawdź ofertę).

Nieoceniona sąsiedzka czujność

Zazwyczaj mówi się o sąsiedzkiej pomocy, kiedy jednak wyjeżdżasz, najlepszą jej formą będzie właśnie wzmożona czujność Twoich sąsiadów. Być może to, co kiedyś Ci w nich przeszkadzało, na przykład zbyt duża ciekawość, teraz okaże się być na wagę złota. Nie bój się poprosić sąsiadów o to, by zwrócili uwagę, czy ktoś podejrzany nie kręci się koło domu. Jeśli im ufasz, możesz również poprosić bliskich sąsiadów, żeby podlewali Twoje rośliny, a nawet zabrali je na pewien czas do siebie.

Antywłamaniowe elementy, które utrudniają zadanie

Antywłamaniowe drzwi, okna i rolety to elementy domu, które z założenia mają zabezpieczyć Twoją nieruchomość przed kradzieżą i włamaniem. Systemy te są coraz lepsze, warto jednak pamiętać, że złodzieje również stosują coraz wymyślniejsze sposoby na to, żeby “przechytrzyć system” i dostać się do środka. Weź jednak pod uwagę, że każda taka przeszkoda, to kolejne cenne minuty, które traci włamywacz. A to zmniejsza prawdopodobieństwo, że mu się uda.

Ubezpieczenie na wypadek kradzieży z włamaniem

Na pewno znasz to przysłowie – przezorny zawsze ubezpieczony. Warto wziąć je sobie do serca. Jeśli więc zastanawiasz się nad ubezpieczeniem domu, sprawdź koniecznie, czy na liście ryzyk, wariantu, który wybrałeś, znajduje się kradzież z włamaniem. Decydując się na ubezpieczenie domu, zapoznaj się dokładnie również z listą wykluczeń, czyli wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Są to sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała. Dlaczego warto się ubezpieczyć? Chociaż samo ubezpieczenie nie zapobiegnie włamaniu i kradzieży, dzięki niemu możesz uniknąć finansowych konsekwencji tego przykrego zdarzenia.

Dyskrecja – tylko i aż

Masz w domu najnowocześniejszy sprzęt, drogą biżuterię, a może przechowujesz u siebie część oszczędności? Lepiej nie wspominaj o tym w miejscach, w których informacja ta może dotrzeć do niepowołanych uszu. Mamy tu na myśli między innymi: puby, dyskoteki, publiczne środki transportu itd. To samo dotyczy daty i miejsca wyjazdu. Fakt, że jedziesz na luksusowe wakacje, dużo mówi również o tym, co złodzieje znajdą w domu pod Twoją nieobecność. Czego jeszcze warto się wystrzegać? Nie zapisuj kodu do alarmu na karteczce, w telefonie ani w chmurze i oczywiście nie podawaj go nikomu. Czasem ściany mają uszy.

Jak zabezpieczyć dom przed dłuższym wyjazdem – podsumowanie

Która, z wymienionych zasad, jest najważniejsza? Odpowiedź brzmi – wszystkie. Jeśli chcesz być spokojny w czasie dłuższej nieobecności, zastosuj się do wszystkich naszych wskazówek. Wówczas nie będziesz musiał się martwić, że Twój dom padnie łupem złodziei (zobacz ubezpieczenie domu).

Udostępnij