Home Wnętrza Jak wybrać płytki do łazienki? Najpopularniejsze rodzaje płytek

Jak wybrać płytki do łazienki? Najpopularniejsze rodzaje płytek

by Redakcja Eptsil
płytka wielkoformatowa łazienkowa

Urządzanie łazienki swoich marzeń może być bezproblemowe, jeśli wcześniej odpowiednio dobrze się do tego przygotujesz. Zadbaj o materiały wysokiej jakości i skrupulatnie zaplanuj poszczególne etapy pracy. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia są płytki łazienkowe i to od nich powinieneś zacząć. Poznaj najpopularniejsze typy płytek i wybierz taki rodzaj, który najlepiej będzie odpowiadał twoim potrzebom.

Płytki łazienkowe ceramiczne

Zacznijmy od wyjaśnienia najbardziej podstawowych pojęć. Płytki łazienkowe często nazywa się też ceramicznymi. Pod tymi pojęciami kryją się cienkie kafle o najczęściej kwadratowym kształcie, zrobione z połączenia gliny, piasku i barwiących tlenków czy materiałów uszlachetniających (przeważnie mineralnych). Następne tak stworzona masa jest wypalana w bardzo wysokiej temperaturze. Do najpopularniejszych rodzajów możemy zaliczyć takie materiały jak: glazura, terakota czy gres. Na rynku można też znaleźć płytki szkliwione. Dobrej jakości płytki łazienkowe można znaleźć na przykład w ofercie MAXFLIZ. Czym różnią się poszczególne rodzaje? Który typ płytek do łazienki jest najlepszy?

Płytki glazurowane

Płytki z glazury to stosunkowo kruche i cienkie kafle wykonane najczęściej z fajansu (są cieńsze od płytek z terakoty czy gresu). Glazura umożliwia stworzenie płytek o różnych wzorach, jest też odporna na działanie wielu środków chemicznych, pękanie szkliwa, wysoką temperaturę. Płytki glazurowane mają wyrównane krawędzie i są łatwe w układaniu.

Glazura najlepiej sprawdza się jako okładzina ścian albo obudowa urządzeń sanitarnych. Materiał stosunkowo słabo nasiąka wodą, jednak jest mało wytrzymały. Najczęściej płytki glazurowane można spotkać na ścianach łazienki. Są to dość cienkie płytki zrobione z fajansu (nieco cieńsze od terakoty i pozostałych) i bardziej kruche.

Płytki z terakoty

Kamionkowe płytki wytwarzane z oczyszczonej, drobnoziarnistej gliny. Stosowane do wykładania podłóg, rzadziej ścian. Wytrzymałe i bardzo odporne na nacisk. Płytki z terakoty mogą mieć matowe wykończenie, półmatowe albo powierzchnię pokrytą szkliwem, co nadaje im błyszczący wygląd. Na rynku najczęściej można spotkać właśnie płytki z  terakoty szkliwione. Terakota może być wykończona gładko albo w wersji z fakturą. Płytki z terakoty są dostępne w różnych kolorach i wzorach, a nawet mogą imitować drewno.

Teraktoa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymała. Płytki mają niską nasiąkliwość, a sam materiał jest odpowrny na działanie kwasów oraz ługi.

Rzadziej są nieszkliwione, wówczas bywają matowe lub polerowane. Płytki mogą być wykańczane gładko lub fakturą. Mają różnorodne wzory i kolory, mogą także imitować drewno, dobrze pasują do wnętrz rustykalnych.

Płytki z gresu

Gresowe płytki mają wiele odmian i różne zastosowanie. Płytki tworzy się z gliny, zmielonego kwarcu, skaleni, kaoliny, mineralnych dodatków i barwników. W zależności od zastosowanych proporcji można uzyskać inne właściwości. Gres stosuje się najczęściej do wykładania podłóg, a niektóre jego odmiany świetnie sprawdzają się nawet w bardzo trudnych warunkach, na przykład w laboratoriach chemicznych.

0 comment

Related Videos

Zostaw komentarz