Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Dom

Jak wybrać idealny fotel wypoczynkowy?

Jak wybrać idealny fotel wypoczynkowy?

Fotel to mebel, bez którego nie da się stworzyć idealnej strefy wypoczynkowej w salonie. Rozsiąść się wygodnie po ciężkim dniu w pracy, przykryć kocem i zanurzyć w lekturze z dobrą herbatą, czy zapewnić sobie domową oazę to marzenie wielu z nas. A gdy jeszcze do tego pięknie wygląda i na jego widok znajomi zielenieją z zazdrości, to już jest doskonale. Poza tym dzięki wygodnemu fotelowi zapewnisz sobie także miejsce na popołudniową drzemkę, 

a jeśli nie, to na pewno wygodne miejsce na seans filmowy w domowym kinie. Ale, ale… skąd się wziął fotel? Jak wybrać niemal doskonały, a na pewno idealny? Projektanci z Meble Makarowski podpowiadają!

Kilka słów o fotelu, czyli skąd się wziął i dlaczego go pokochaliśmy?

Na fotelu (a raczej tronie go przypominającym) siadali możni i królowie niemal od początków monarchii. Jednak jeden z ulubionych modeli, czyli uszak powstał w 1600 roku w Anglii, gdy zimno wkradało się do kamienic. Projektanci głowili się, jak stworzyć mebel, który choć trochę osłoni siedzącego. Stwierdzili, że trzeba mu dać uszy, które rozwiążą problem. Trafili 

w dziesiątkę! Tak powstał popularny współcześnie fotel uszak, który jest tak wygodny, że nie chce się z niego wstawać.

Później fotel zyskał… znaczenie polityczne! Jako wyjątkowy model, który powstał na bazie stołka, do którego dołożono podłokietniki stał się miejscem dla nielicznych. Na dworze Ludwika XVI był synonimem prestiżu, a w epoce renesansu zaczęły powstawać fotele dla “zwykłych śmiertelników”. 

Być może to sprawiło, że nasza miłość do foteli urosła, ale każdy model fotela ma swoje wymagania. Gdzie postawić uszak, a gdzie jajo? Gdzie masywny, a gdzie niewielki i zgrabny?

Niewielki vs masywny

Fotel wypoczynkowy ma wielkie siedzisko idealne do np. salonu w stylu glamour i niewielkie doskonałe do pokoju scandi. W każdym z nich odpoczniesz po pracy i zapewnisz sobie błogi odpoczynek. Fotel jest sercem salonu, więc musi być wybrany tak, by wyglądał idealnie i przyciągał swoją magnetyczną mocą. Jego rola dekoracyjna też ma ogromne znaczenie, dlatego szukając wybierz ten, który będzie spełniać Twoje oczekiwania.

Wymiary doskonałego fotela

Podczas szukania fotela doskonałego zwróć uwagę na głębokość siedziska. Powinna mieć min. 40 cm, ale idealna będzie taka, która będzie mieć 50 lub nawet 60 cm. Istotna jest też szerokość, która powinna mieć ok. 50 cm. Kolejny ważny element to wysokość oparcia, która powinna mieć tyle, by zapewniać kręgosłupowi odpowiednie podparcie. Optymalna wysokość oparcia fotela to ok. 70 cm.

Jaki model fotela będzie idealny do salonu?

Fotel obrotowy to jedna z ciekawszych propozycji wygodnych foteli do pokoju dziennego. Ma siedzenie i oparcie wyprofilowane, tak by dosłownie otulać każdego, kto w nim usiądzie. Siedzenie w fotelu kubełkowym często jest lekko wywinięte ku górze. To nieco łukowe wygięcie powoduje, że boki siedzenia trzymają nas w „ramach”. Dzięki temu spędzanie czas w takim fotelu z książką lub pyszną herbatą jest wygodne i tak przyjemne, że wprowadza w stan błogości.

Szukając fotela doskonałego warto postawić na ten, który wpisze się w dany styl wnętrza. Do salonów scandi idealne będą fotele kubełkowe albo egg, a do tego w stylu angielskim masywne obite skórą. Do soft glam i glamour doskonałym wyborem będą tapicerowane 

z pikowanym oparciem. W salonach boho dobrze zaprezentują się lekkie fotele na prostych nóżkach z narzutami z grubej plecionej wełny. Każdy fotel bez względu na styl jest idealny wtedy, gdy Tobie się podoba i możesz się w nim wygodnie rozsiąść. 

Fotel z podnóżkiem, czyli duet doskonały

Na pomoc zmęczonym nogom podczas siedzenia w fotelu śpieszy niewielki i zapomniany przez współczesnych podnóżek. Jako sprzymierzeniec wypoczynku, zapewniając możliwość uniesienia nóg da poprawę krążenia, co pomoże przy żylakach i opuchliznach. Fotel 

z podnóżkiem to propozycja idealna dla zmęczonych po całym dniu stóp. Gdy podnóżek [tapicerujemy tkaniną lub skórą, zadbamy nie tylko o komfort, ale i o piękno wnętrza.

Obrotowy fotel biurowy

Fotel obrotowy biurowy coraz częściej pojawia się na salonach. Jego siedzisko i oparcie pozwalają na swobodne zmienianie pozycji bez wstawania. Ich mobilność pozwala na szybkie przesunięcie się do półki z dokumentami czy regału z książką bez wstawania. Stojąc w salonie są świetnym reprezentantem strefy home office, a ich skórzane obicie nadaje wnętrzu charakter. Jego ergonomiczny kształt zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, stabilna podstawa bezpieczeństwo. Fotel obrotowy idealnie nadaje się też do pokoju młodzieżowego oraz na chwilę oddechu przy ulubionej playliście podczas pracy z domowego biura.

Udostępnij