Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Wnętrza

Jak często powinno się czyścić panele fotowoltaiczne?

Jak często powinno się czyścić panele fotowoltaiczne?

Zabrudzenia obecne na panelach słonecznych mogą negatywnie wpływać na ich wydajność oraz żywotność, dlatego czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest zabiegiem, który powinno się wykonywać regularnie. W artykule opowiemy, jak wygląda mycie ogniw systemu solarnego oraz odpowiemy na pytanie, jak często należy to robić i jaka jest cena mycia paneli fotowoltaicznych.

Jak wygląda profesjonalne czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Paneli fotowoltaicznych nie powinno się myć samodzielnie – ogniwa mają delikatną powłokę, dość podatną na uszkodzenia mechaniczne, dlatego ich czyszczenie wymaga specjalistycznego sprzętu i dużego doświadczenia. Do czyszczenia paneli PV używa się wody demineralizowanej rozprowadzanej pod niskim ciśnieniem oraz szczotek karbonowych z miękkimi włóknami. Dzięki temu podczas zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia instalacji, a na panelach fotowoltaicznych tworzy się naturalna warstwa antystatyczna. Fachowcy zajmujący się czyszczeniem systemu solarnego powinni mieć uprawnienia do prac na wysokościach oraz odpowiednie wyposażenie zabezpieczające.

Dlaczego warto myć panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych wpływa na ich efektywność oraz na żywotność. Wszystkie zabrudzenia obecne na panelach mogą obniżać ich wydajność w kontekście produkcji energii elektrycznej, co z kolei może przełożyć się na opłacalność inwestycji. Utrzymywanie maksymalnie możliwej wydajności paneli PV jest szczególnie ważne w okresie jesiennym oraz wiosennym, kiedy produkcja energii jest stosunkowo mniejsza.

Co więcej, zabrudzenia obecne na panelach fotowoltaicznych mogą uszkadzać ich powłokę, co niekorzystnie wpływa na całą instalację. Szczególnie niebezpieczne są wszystkie zanieczyszczenia pochodzenia organicznego, takie jak: ptasie odchody, martwe owady, mech lub opadłe liście. Warto też zaznaczyć, że czyste panele wyglądają estetycznie i lepiej widać na nich wszystkie nieprawidłowości.

Mycie paneli fotowoltaicznych – cena usługi i częstotliwość jej wykonywania

Każde przedsiębiorstwo korzystające z zielonej energii, zdaje sobie sprawę jak ważne jest profesjonalne mycie paneli fotowoltaicznych. Cena usługi zależy w głównej mierze od rozmiaru całej instalacji, ponieważ im więcej ogniw, tym większa powierzchnia do wyczyszczenia. Drugim czynnikiem wpływającym na koszt usługi, jest stopień zabrudzenia paneli PV. Na cenę wpływa również lokalizacja i sposób instalacji systemu solarnego. Profesjonalna firma zajmująca się czyszczeniem paneli fotowoltaicznych wyceni koszt usługi na podstawie danych przekazanych przez właściciela przedsiębiorstwa lub zarządcę obiektu.

Zaleca się czyścić panele fotowoltaiczne przynajmniej dwa razy w roku – wiosną oraz jesienią, kiedy panele PV są najbardziej narażone na zabrudzenia liśćmi, sadzą lub piaskiem. Dzięki temu można poprawić wydajność instalacji nawet o 20% w porównaniu z nieczyszczonymi panelami. Równie ważnym zabiegiem, o którym trzeba pamiętać – jest odśnieżanie paneli słonecznych. Zalegająca pokrywa śnieżna blokuje dopływ światła, a z powodu ciężaru – stanowi zagrożenie dla konstrukcji nośnej oraz dla instalacji.

Udostępnij