Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Dom

Impregnaty do drewna – dlaczego ich znaczenie jest tak duże?

Impregnaty do drewna – dlaczego ich znaczenie jest tak duże?

Drewno to jeden z materiałów, który wykorzystywany jest do stworzenia wielu elementów aranżacji wnętrz. Ten naturalny materiał sprawia, że można cieszyć się pięknymi meblami do domów, na ogród, elementami małej architektury. Z drewna wykonuje się schody i podłogi oraz inne. Jeżeli jednak drewno nie będzie posiadało odpowiedniej warstwy zabezpieczającej, nie będzie długo służyło. W tym celu przydaje się właśnie impregnat do drewna.

Na jakie zagrożenia narażone jest drewno?

Wiele osób wychodzi z założenia, że drewno to materiał, który jest w stanie poradzić sobie z wieloma zagrożeniami. Wystarczy bowiem obserwować drzewa, które niewzruszone stoją w jednym miejscu niekiedy przez setki lat. Nic się z nimi nie dzieje.

Jednak drewno, które zostaje poddane obróbce, nie jest w stanie wykazać się tak mocnymi właściwościami. Każda osoba, która chce cieszyć się szlachetnym wyglądem swoich szaf, komód, a nawet ogrodzenia z drewna, musi pamiętać o tym, że ma do czynienia z elementami, które narażone są na działanie różnych szkodników. Pod wpływem wilgoci w środku może dojść do rozwoju grzyby i pleśni. W dalszej konsekwencji będzie dochodziło do pojawienia się sinizny, jak również osłabienia całej struktury od środka. Należy także dołożyć do tego promienie UV – w szczególności, jeżeli chodzi o elementy znajdujące się na dworze. Impregnaty do drewna są w stanie temu przeciwdziałać. Takich środków ochrony nie brakuje aktualnie na rynku. Torys jest takim miejscem, gdzie można je zakupić. Wystarczy tylko wejść na https://sklep.torys.eu/, gdzie dostępny jest cały katalog asortymentowy sklepu.

Impregnacja drewna – na czym polega?

Mówiąc w skrócie, jest to proces, który sprawia, że drewniane elementy zostają nasycone środkami chemicznymi od środka (bezpiecznymi dla zdrowia i życia człowieka), dzięki czemu wzmacnia się także ich struktura. W ten sposób zostają one zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami, które mogłyby mieć negatywny wpływ na stan techniczny. Zmienne temperatury, owady oraz inne czynniki, które już były wyżej  wymienione, nie będą miały wpływu na altany, pergole, tarasy, ławeczki oraz inne elementy drewniane. Impregnaty do drewna mają ogromną moc działania, a na dodatek dostępne są praktycznie od ręki. Do wyboru są różne impregnaty, które niekiedy są w stanie zmienić kolor poszczególnych elementów drewnianych, jeżeli tylko ktoś będzie miał na to ochotę. Należy jednak zawsze zwracać uwagę na wybór odpowiednich impregnatów, które muszą zostać dopasowane do rodzaju drewna, które się posiada.

W jaki sposób prawidłowo wykonać impregnację drewna?

W pierwszej kolejności powierzchnia powinna zostać w odpowiedni sposób przygotowana. Należy ją oczyścić ze wszystkich zabrudzeń – w tym od kurzu. Jeżeli jest to konieczne, powierzchnię należy wyrównać. Jeżeli już kiedyś impregnacja została wykonana, starą powierzchnię należy usunąć w delikatny sposób przy pomocy papieru ściernego. Zanim impregnat zostanie nałożony na całej powierzchni, należy pomalować małą powierzchnię. W ten sposób będzie można sprawdzić czy preparat działa właściwie. Na całej powierzchni preparat należy nałożyć za pomocą pędzla lub wałka. Zawsze należy starać się nałożyć preparat równomiernie. Czas schnięcia zawsze dokładnie opisany jest na opakowaniu. Niekiedy jest to kilka godzin lub nawet kilka dni. Należy wziąć także pod uwagę panujące warunki atmosferyczne, które mogą mieć wpływ na wydłużenie czasu potrzebnego do wyschnięcia. Korzystając z impregnatów dłużej będzie można cieszyć się pięknem drewna.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij