Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Dom

Gdzie najlepiej wykorzystać taśmy LED?

Gdzie najlepiej wykorzystać taśmy LED?

Oświetlenie pomieszczeń może przybierać obecnie przeróżne formy. Zdecydowanie najczęściej decydujemy się na różnego rodzaju rozwiązania wykorzystujące oświetlenie diodowe LED, ponieważ pobiera najmniej prądu. Dzięki temu płacimy mniejsze rachunki i chronimy środowisko naturalne. Taśmy LED to jeden ze sposobów wykorzystania tej technologii oświetleniowej w domach i mieszkaniach. Sprawdzamy, gdzie najlepiej je wykorzystać.

Bezpieczne napięcie

Najważniejszą cechą charakterystyczną taśm jest ich niskie napięcie pracy. Zazwyczaj sprzedawane są taśmy LED zasilane 12 woltami prądu stałego, które uzyskujemy ze specjalnego zasilacza. Znajdziemy również wersje na 24 V, a coraz popularniejsze stają się również warianty na 5 V, które zasilać można z portu USB. Dzięki temu nie trzeba już kupować osobnego urządzenia zasilającego, ponieważ do tego posłuży nam nawet zwykła ładowarka do telefonu, której nie używamy codziennie. Bezpieczne napięcie sprawia, że z taśm LED możemy korzystać w takich miejscach, gdzie używanie napięcia sieciowego byłoby niewskazane. Może to być chociażby oświetlenie nad umywalką w łazience bądź w kuchni, gdzie istnieje ryzyko zachlapania przewodów. Dodatkowo taśmy są zabezpieczane specjalną silikonową powłoką, co powoduje, że ewentualny kontakt z wodą nie spowoduje korodowania styków.

Oświetlenie awaryjne

Taśmy diodowe mogą też doskonale sprawdzić się jako źródło oświetlenia awaryjnego. W jaki sposób możemy je w ten sposób wykorzystać? Otóż wystarczy zrobić użytek z faktu, że są one zasilane niskim napięciem prądu stałego. Wobec tego nic nie stoi na przeszkodzie, by taśmę LED zasilić za pomocą baterii lub akumulatora. Tu znów najprościej jest to zrobić mając wersję 5 V zasilaną przez wtyczkę USB. Podłączenie jej do power banku sprawi, że będziemy mogli cieszyć się światłem, gdy wyłączą nam prąd sieciowy. Co więcej, możemy również wykorzystać taśmy diodowe tam, gdzie potrzebujemy jasnego i mocnego oświetlenia, a nie mamy dostępu do gniazdka sieciowego. Może to być chociażby strych, piwnica, garaż bądź komórka na narzędzia. Praca taśmy LED na zasilaniu akumulatorowym może trwać przez bardzo wiele godzin, z uwagi na bardzo niski pobór prądu przez diody.

Zastosowań dla taśm z diodami jest jeszcze całe mnóstwo. Oprócz wykorzystania w miejscach, gdzie wymagane jest oświetlenie bezpiecznym napięciem, czy też użycia jako awaryjne źródło światła, możemy użyć ich jako oświetlenia dekoracyjnego. W handlu znajdziemy taśmy LED w różnych kolorach, w tym z diodami typu RGB, które mogą emitować różne kolory zależnie od podanego na nie napięcia.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.