Home Budownictwo Czym charakteryzuje się żuraw samojezdny i jakie są jego zalety?

Czym charakteryzuje się żuraw samojezdny i jakie są jego zalety?

by Redakcja Eptsil

Żuraw samojezdny to sprzęt, który wykorzystywany jest podczas prac budowlanych, a także w pobliżu magazynów oraz hal produkcyjnych. Żurawie umożliwiają transport ładunków budowlanych, samochodów oraz innych produktów wielkogabarytowych.

Czym jest żuraw samojezdny?

Żuraw samojezdny to urządzenie wielofunkcyjne umożliwiające prace załadunkowe i rozładunkowe. Taki sprzęt składa się z wciągarki oraz wychylnego wysięgnika umieszczonego na obrotowym pomoście. To właśnie wysięgnik sprawia, że możliwe jest podnoszenie i opuszczanie ciężarów oraz zmiany wysięgu. Obecnie żurawie samojezdne często wykorzystuje się do transportu samochodów, powszechne są także HDS-y, czyli żurawie montowane na ciężarówkach. Na rynku można znaleźć różne rodzaje żurawi samojezdnych, m.in. z napędem elektrycznym, hydraulicznym i mechanicznym. Obecnie coraz popularniejsze stają się żurawie z napędem elektrycznym, które są ekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Podczas gdy modele z napędem spalinowym nie w każdych warunkach mogą być wykorzystywane, maszyny elektryczne świetnie sprawdzają się tam, gdzie nie wolno wydzielać spalin ze względu na bezpieczeństwo. Dodatkowo, elektryczne żurawie pracują praktycznie bezemisyjnie i są zasilane z akumulatorów, co ułatwia pracę na budowie. Takie maszyny smaruje się ekologicznymi smarami i lakierami, co stanowi dużą zaletę z punktu widzenia dbałości o naturalne środowisko. 

Zalety i zastosowanie żurawia samojezdnego

Żurawie samojezdne to bardzo funkcjonalne urządzenia, których nośność dochodzi do kilku ton. Za pomocą tego typu sprzętów można podnosić bardzo ciężkie elementy, także konstrukcyjne, na terenie zakładów przemysłowych i na placach budowy. Żurawie samojezdne są często wykorzystywane w trakcie różnych prac budowlanych oraz dekarskich. Urządzenia te sprawdzają się w trudnych warunkach atmosferycznych. Na rynku można znaleźć także żurawie elektryczne typu pick and carry, których używa się nawet w pomieszczeniach zamkniętych, dzięki niewielkiej masie takich modeli, a także braku emisji spalin. Urządzenia te stosuje się m.in. podczas prac wewnątrz hal produkcyjnych, a także w przemyśle. Nowoczesne żurawie samojezdne są wyposażone w wiele udogodnień, takich jak windy załadowcze, kosze robocze, manipulatory podciśnieniowe do szkła oraz specjalne opony, dzięki którym znika ryzyko uszkodzenia podłoża. Żurawie samojezdne to jedne z najczęściej wynajmowanych maszyn budowlanych, gdyż większość przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że sprzęty te nie tylko ułatwiają pracę, lecz także znacznie ją przyspieszają. Żurawie to urządzenia wielofunkcyjne, które przydają się na wielu placach budowy, w halach i zakładach produkcyjnych.

0 comment

Related Videos

Zostaw komentarz