Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Wnętrza

Czy warto odsłonić cegłę wewnątrz mieszkania?

Czy warto odsłonić cegłę wewnątrz mieszkania?

Mieszkania w starych kamienicach niewątpliwie mają swój unikalny klimat. Decydując się na remont takiego mieszkania warto zastanowić się w jaki sposób wykończyć ściany. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest choćby zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych, a następnie pomalowanie ścian. Dzięki temu zyskujemy idealnie gładkie powierzchnie, o co byłoby niezwykle trudno na oryginalnej ścianie w kamienicy. Jednak jest jeszcze jeden ciekawy sposób na wykończenie ścian. Polega on na całkowitym zbiciu tynku i odsłonięciu cegły. Jednak czy warto odsłonić cegłę wewnątrz mieszkania? Jakie zalety stoją za takim rozwiązaniem? I kiedy w ogóle można się na coś takiego zdecydować?

Kiedy można odsłonić cegłę?

Czy warto odsłonić cegłę wewnątrz mieszkania?Aby odsłonięta cegła odpowiednio się prezentowała musi być w całkiem dobrym stanie. A w starych kamienicach nie jest to niestety oczywistością. Często bowiem mamy do czynienia ze ścianami bardzo krzywymi. Dodatkowo czasami w takiej ścianie może być trochę ubytków, a zaprawa między cegłami będzie się znacznie kruszyć. Oczywiście ubytki można zniwelować, a zaprawę wzmocnić, jednak wówczas koszta całego przedsięwzięcia idą znacznie w górę. Oczywiście trzeba też brać pod uwagę fakt, że wystarczy jedynie skuć tynk, ale również odpowiednio oczyścić odsłoniętą cegłę. Jak jednak sprawdzić stan cegły bez skuwania całego tynku? Zwyczajnie wystarczy, że skujemy tynk punktowo w kilku miejscach i to nam pozwoli wyrobić sobie zdanie na temat stanu cegły na danej ścianie. Na tej podstawie możemy podjąć decyzję co do dalszego skuwania tynku.

Czy warto odsłonić cegłę wewnątrz mieszkania?

Jeśli mieszkasz w kamienicy to zdecydowanie warto choć sprawdzić w jakim stanie jest cegła pod tynkiem. Dlaczego ściana z cegły jest tak atrakcyjna? Dzięki takiemu rozwiązaniu bowiem możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt dekoracyjny. Co prawda w marketach budowlanych można zakupić kafle imitujące cegłę, jednak cegła oryginalna jest nie do zastąpienia. Tylko ona bowiem sprawi, że wnętrze nabierze unikalnego charakteru. Gdzie warto odsłonić cegłę? Zdecydowanie na takie rozwiązanie nadaje się salon. To tutaj spędzamy najwięcej czasu i to tutaj przyjmujemy zazwyczaj gości. Jest to więc swego rodzaju pomieszczenie reprezentatywne. Ale oczywiście cegłę można również odsłonić choćby w sypialni. Również wówczas zyskujemy ciekawy efekt i klimat w pomieszczeniu, które z zasady służy do odpoczywania.

Jak zadbać o ścianę z cegły?

Ściana z cegły wymaga również odpowiedniego przygotowania. Samo skucie tynku sprawy nie załatwi. Oprócz wypełnienia ubytków i wzmocnienia spoiny między cegłami, warto również odpowiednio oczyścić cegłę. Dodatkowo na koniec warto ścianę również zagruntować. Dzięki takim działaniom zyskamy niewątpliwie w pełni oryginalną aranżację ściany w naszym pomieszczeniu. Warto również dodać, że taka ściana może mieć ciekawe elementy w postaci choćby klamry spinających ścianę. One po oczyszczeniu też mogą ciekawie ozdobić ścianę.

Udostępnij