Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Co warto wiedzieć na temat prosa rózgowtego?

20 października, 2021 proso rózgowate

Proso rózgowate z łaciny Panicum virgatum, jest to gatunek byliny trawiastej, która zaliczana jest to rodziny wiechlinowatych. Ta roślina pochodzi z Ameryki Północnej, zasiedla tam wszelakie prerie, przydroża oraz świetliste lasy. Jest to bardzo wysoka oraz kępiasta trawa, która dorastając w naturze może osiągać wysokość od 2 do 3 metrów. Niemniej jednak odmiany prosa rózgowatego, które są uprawiane w ogrodach z reguły nie przekraczają 1,5 metra. Ta roślina tworzy gęste oraz zwarte kępy, które złożone są z wąskich, sztywnych, wzniesionych i wyraźnie unerwionych liści. Te z kolei mają kolor zielony bądź w niektórych przypadkach mogą być podbarwione na czerwono, niebiesko czy też żółto.

Proso rózgowate – wymagana i uprawa

Ta roślina zakwita latem – w lipcu, sierpniu oraz na początku września. Bezsprzecznie jest to jedna z łatwiejszych w uprawie traw. Proso rózgowate preferuje słoneczne i żyzne miejsca, niemniej jednak równie dobrze poradzi sobie w półcieniu, na słabszym podłożu. Ponadto prosu rózgowatemu nie straszne są mrozy, wysokie temperatur czy susze. Najłatwiej je rozmnażać za pomocą wysiewu nasion, pamiętaj jednak, że wymagają one stratyfikacji. Jeżeli ta trwa jest dobrze umiejscowiona może nawet dawać samosiew, ponadto można też pozyskać sadzonki za pomocą podziału dorosłych egzemplarzy. 

Jakie ta roślina ma zastosowanie?

Proso jest to idealna roślina do ogrodów preriowych, równie świetnie będzie też wyglądać jako soliter na tle trawnika. Posadzona na szpalerze wzdłuż ścieżki czy też ogrodzenia również będzie robiła wrażenie. Ta roślina posiada wiele odmian, które przyciągają uwagę. Pięknie będą się prezentować w kompozycjach rabatowych z kwitnącymi latem wysokimi bulinami, krzewami lub chociażby roślinami sezonowymi takimi jak hortensja bukietowa czy werbena patagońska. Kolejne zastosowanie takich roślin to rabaty trawiaste, brzeg oczek wodnych oraz ogródki skalne bądź żwirowane. 

Wybrane odmiany prosa rózgowatego

  • Warrior – tę odmianę charakteryzują czerwone kwiatostany;
  • Northwind – jest to odmiana, która charakteryzuje się kolumnowym pokrojem oraz żółtych kwiatostanach;
  • Rotbraun – charakteryzują ją brązowo-czerwone kwiatostany. Na jesień przebijają się liście zabarwiona na czerwono;
  • Heavy Metal – jest to odmiana o wzniesionym kolumnowym pokroju. Liście mają odcień zielononiebieski, ponadto widać na nich metaliczny pobłysk. Jej kwiaty są w kolorze pudrowego różu;
  • Rebhraum – odmianę tę wyróżniają zabarwione na czerwono oraz brązowo liście.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto mieć parasol ogrodowy
Zestaw Off Grid Fotowoltaiczny na Działce
Kiedy siać trawę aby szybko i zdrowo rosła?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Kiedy siać trawę aby szybko i zdrowo rosła?