Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Dom

Co się bardziej opłaca – płyta indukcyjna czy gazowa?

Co się bardziej opłaca – płyta indukcyjna czy gazowa?

Nie da się wyobrazić sobie kuchnię bez płyty grzewczej, są to elementy niemalże nierozłączne. Korzysta się z nich każdego dnia, choćby do tego, aby zagotować wodę w czajniku. Płyty indukcyjne są z każdym rokiem coraz bardziej popularne, kiedyś kojarzyły się one z niekoniecznym udogodnieniem, na które nie każdy mógł sobie pozwolić. Zdecydowanie częściej decydowano się na płyty gazowe, które wciąż są ogromnie popularne. Obie te opcje mają swoje wady i zalety. Sprawdź, co będzie bardziej korzystne dla Ciebie!

Płyta gazowa

Jest ona znana w znacznej większości polskich domów, jak nie w każdym. Obecne modele płyt gazowych odbiegają jednak od tych, które znane były w dawnych latach, te obecne zdecydowanie sprawdzają się dla nowoczesnych domów. Minusem jest, że nie w każdym mieszkaniu można podłączyć gaz, duża część musi korzystać z prawdopodobnie znanych wszystkim butli gazowych. Aktualnie można powiedzieć, że są one naprawdę bezpieczne, często wzbogacone o blokadę w pokrętłach, która idealnie się sprawdzi, jeśli masz dzieci. Jeśli chodzi o koszt wiadomym jest, że samo kupno płyty gazowej jest znacznie tańsze niż kupno płyty indukcyjnej. Dzięki unowocześnieniu ich możliwe jest również kontrolowanie ilości używanego gazu, dzięki czemu wynik na gazomierzu nie będzie dla użytkownika niespodzianką. Największym minusem płyt gazowych jest ich niekomfortowe czyszczenie, często podzielone są na cztery części, co przy tym jest dosyć problematyczne.

Płyta indukcyjna

W nowoczesnych gospodarstwach domowych jest to najczęściej spotykany rodzaj płyt grzewczych. Cechują się one przede wszystkim naprawdę wysokim bezpieczeństwem. Ogromną zaletą płyt indukcyjnych jest przede wszystkim to, że gotowanie na nich jest bardzo szybkie, a dodatkowo po zdjęciu z nich garczka odcina się dostęp do prądu. Płyta zawsze jest chłodna w dotyku, co szczególnie istotne jest przy posiadaniu dzieci. Łatwość czyszczenia jest tutaj ogromna, co z pewnością jest niezwykle atrakcyjne dla wszystkich jej użytkowników. Minusem jest tutaj, że trzeba dokupić specjalne garczki z których można korzystać na płycie indukcyjnej. Koszt kupna płyty indukcyjnej jest znacznie większy niż w przypadku płyt gazowych, dodatkowo jest bardzo różnorodny ze względu na różne dodatkowe funkcje.

W co lepiej zainwestować?

Oczywiście jest to kwestia w pełni indywidualna. Nie różnią się one jakoś znacząco w użytkowaniu. Większość zależy tutaj od preferencji użytkownika, jego stylu gotowania. Opłaty również nie różnią się na tyle, że mogłoby to zadecydować o tym, co będzie bardziej warte zakupienia. Kiedyś śmiało można by powiedzieć, że są to zdecydowanie płyty indukcyjne, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo, teraz jednak, gdy płyty gazowe stały się bezpieczniejsze w użytkowaniu nie robi to różnicy. Przyjrzyj się uważnie wadom i zaletom i zadecyduj, która opcja będzie najlepsza właśnie dla Ciebie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.