Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Co bierze się pod uwagę projektując hale magazynowe?

3 września, 2023 hale magazynowe


Hala magazynowa to przestrzeń, która – od strony logistycznej – jest sercem każdej firmy. Projektując ją pod konkretny podmiot gospodarczy, należy uwzględnić szereg czynników, które będą miały wpływ na jej budowę i sposób wykonania. Co zatem decyduje o takim, a nie innym kształcie hali?

Przeznaczenie i sposób funkcjonowania hali

Na ogólny projekt hali magazynowej wpływ ma przede wszystkim sposób jej przeznaczenie i sposób eksploatacji. Uwzględnia się w tym wszystkim rodzaj obiektu (np. wysokiego składowania), rozmieszczenie bram wjazdowych i wyjazdowych, a także podział hali na określone sektory. W projekcie bardzo istotne jest też rozmieszczenie wyposażenia hali w taki sposób, aby:

  • ułatwić dostęp do towarów znajdujących się nawet na dużych wysokościach,

  • przygotować drogi komunikacyjne i ewakuacyjne,

  • usprawnić zarządzanie obiektem z poziomu scentralizowanego biura,

  • stworzyć przestrzeń dla towarów niebezpiecznych i wysokiego ryzyka.

W efekcie celem projektu jest stworzenie kompleksowo wykonanej hali, która będzie spełniać oczekiwania właściciela, zgodnie ze specyfiką wybranej branży.

Konstrukcja hali i jej specyfikacja techniczna

Projektowanie hal magazynowych musi również uwzględniać to, co „niewidoczne dla oczu”. Mowa tu rzecz jasna o instalacjach elektrycznych, grzewczych, a także wodnych i kanalizacyjnych. Sieć energetyczna hali powinna być zaprojektowana tak, aby istniała możliwość skorzystania z rezerwowego źródła energii. Może mieć ono postać odrębnego generatora lub przyłącza (zasilanie całej hali), a także zapasowego źródła energii w postaci akumulatorów, które będą zasilać awaryjny system oświetlenia.

W projekcie należy również uwzględnić instalacje wodne i kanalizacyjne, które będą podłączone nie tylko do sanitariatów, biur i zaplecza socjalnego, ale też punktów wod-kan dostępnych w obrębie całej przestrzeni magazynowej hali.

Pomocnicze systemy wewnętrzne i zewnętrzne

Kompleksowe projekty hal magazynowych firmy Kobex obejmują również kwestie związane z instalacjami teleinformatycznymi. Służą one przede wszystkim do obsługi:

  • systemów informatycznych odpowiedzialnych za kontrolę i monitorowanie towaru,

  • instalacji alarmowych i przeciwpożarowych,

  • systemów odpowiedzialnych za zarządzanie automatyką hali magazynowej.

Przykładowo system monitoringu powinien być zaprojektowany tak, aby dawać pełny wgląd w otoczenie hali, a także umożliwiał obserwację jej wnętrza.

Reasumując, hale magazynowe to przestrzeń, w której każdy element składowy musi być dokładnie i rzetelnie zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb klienta.

Materiał zewnętrzny

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?
Ile kosztuje czyszczenie komina?
Jak i czym czyścić wannę akrylową?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak i czym czyścić wannę akrylową?