Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Przemysł

Pomiary drgań

Pomiary drgań

Przemysł w obecnych czasach naszpikowany jest nowoczesnymi i skomplikowanymi maszynami, które w znacznej z zresztą mierze zastępują pracę ludzkich rąk. Bez względu na gałąź przemysłu zawsze znajdziemy urządzenia i maszyny, które wymagają okresowych napraw i konserwacji. Maszyny poddaje się również różnorodnym badaniom, które mają za zadanie wychwycić anomalie w działaniu maszyny, zwiastujące nierzadko rychłą awarię. Dlatego tak ważne są zwłaszcza pomiary drgań w maszynach przemysłowych. Dzięki nim szybko można wychwycić usterkę, co pozwoli na uniknięcie poważnej awarii i sporych kosztów.

Pomiary drgań

Pomiary drgańJak wyglądają pomiary drgań w maszynach przemysłowych? Jest to proces bardzo skomplikowany, do którego używa się niezwykle czułej aparatury, obsługiwanej przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów. Podstawowych narzędziem wykorzystywanym do tego rodzaju badania jest przede wszystkim wibrometr laserowy. To niezwykle precyzyjne urządzenia działa z wykorzystaniem jednej z podstawowych zasad fizyki, czyli efektu Dopplera. Pozwala na przeprowadzenie w zasadzie bezdotykowego pomiaru drgań. Czasami zamiast wersji laserowej używa się również wibrometru z przetwornikiem piezoelektrycznym. Zarówno jednak w pierwszy, jak i w drugim wypadku mamy do czynienia z niezwykle czułą i precyzyjną aparaturą, która daje odpowiednie wyniki. Kiedy wiemy już w zasadzie czym mierzy się drgania, warto zastanowić się z jakim w ogóle rodzajami drgań w maszynach mamy do czynienia. Z czego one wynikają?

Skąd biorą się drgania w maszynach przemysłowych?

Znalezienie źródeł drgań w maszynach przemysłowych ma niezmiernie duże znaczenie, dzięki temu bowiem możemy uniknąć poważnej awarii. Skąd biorą się tego rodzaju drgania? Przede wszystkim jedną z przyczyn drgań może być powstanie luzów w niektórych elementach mocujących maszyny. Może do tego dojść w wyniki samego działania maszyny poprzez zużycie materiałów, ale również na skutek niewłaściwego montażu elementów maszyny. Drgania mogą być również wynikiem uszkodzeniem lub nieodpowiednim wyważeniem łożysk, czy też innych elementów obrotowych w maszynie. Niepożądane drgania mogą skutkować awarią, ale również większym poborem energii elektrycznej, czy też szybszym zużyciem podzespołów. Dlatego warto przeprowadzać cykliczne pomiary drgań w maszynach przemysłowych.

Co daje nam mierzenie drgań w maszynach?

Jakie korzyści może przynieść nam cykliczne mierzenie drgań w maszynach przemysłowych? Przede wszystkim możemy uniknąć poważnych i kosztownych awarii. Możemy wcześniej zaplanować unieruchomienie maszyny bez strat dla produkcji i usunięcie usterki. Oprócz korzyści czysto finansowych warto również wspomnieć o bezpieczeństwo personelu naszego zakładu, czy też fabryki. Albowiem w zależności od branży poważna awaria maszyny może stanowić spore zagrożenie dla osób ją obsługujących.

Udostępnij