Strona główna
Przemysł
Tutaj jesteś

Kotły gazowe – efektywne ogrzewanie z użyciem gazu

5 maja, 2024 Kotły gazowe


Czym są i jak działają kotły gazowe? Dlaczego tak chętnie wybieramy tę technologię grzewczą? Okazuje się, że dużym atutem tej technologii jest efektywność ogrzewania. Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu urządzeniach?

Jak działają kotły gazowe

Kotły gazowe mogą służyć zarówno do ocieplania budynków, jak również podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Z zasady urządzenia te wytwarzają ciepło w procesie spalania gazu. Warto jednak wiedzieć, że istnieją takie kotły, które wykorzystują dodatkowo ciepło obecne w spalinach. Mowa tutaj o specjalnym rodzaju kotłów, a mianowicie kotłach kondensacyjnych. 

Niezależnie od tego, z jakim typem kotła mamy do czynienia, działanie urządzenia grzewczego będzie opierać się na tej samej regule. Na początku całego procesu gaz trafia do palnika. Tu następuje zapłon. Odbywa się spalanie, w wyniku którego powstaje ciepło. Wykorzystuje się je do ogrzewania pomieszczeń. Jeśli jesteśmy właścicielami kotłów dwufunkcyjnych, wówczas wytworzone ciepło posłuży nam nie tylko w celach ogrzania danego obiektu. Możliwe też będzie podgrzanie ciepłej wody użytkowej.

W kotle znajduje się wymiennik ciepła. Transportuje on ciepło do obiegu wody. Woda, która wraca, ma już niższą temperaturę i znów trafia do wymiennika ciepła. Następuje schłodzenie spalin, co skutkuje wykropleniem kondensatu. 

Rodzaje gazowych kotłów

Szukając odpowiedniego kotła gazowego do naszego domu, natkniemy się na kilka klasyfikacji. Najczęściej spotyka się podział na kotły tradycyjne i kondensacyjne, a także pulsacyjne i kaskadowe. Często pojawia się też rozdzielenie na kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Różnice wynikają ze specyfiki działania urządzeń oraz zakresu funkcjonalności.

Najprostszy w swym działaniu wydaje się tradycyjny kocioł gazowy zwany również konwencjonalnym. Ciepło powstaje w procesie spalania gazu. Jest ono dosyć szybko tracone. Z kolei kotły kondensacyjne dążą do odzyskania ciepła powstałego w wyniku skraplania. Dzięki temu można mówić o większej wydajności urządzeń kondensujących ciepło.

Jak już zostało wspomniane, kotły gazowe mogą wytwarzać ciepło do ogrzania budynku, jak również generować ciepłą wodę użytkową. Jeśli urządzenia posiadają obie te funkcje, mamy do czynienia z kotłami dwufunkcyjnymi. Jeśli jednak nie pozwalają na podgrzewanie c.w.u., wówczas mamy do czynienia z kotłami jednofunkcyjnymi.

Kiedy zdecydować się na kocioł gazowy

Kotły gazowe sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie sprawnie funkcjonuje sieć gazowa. W Polsce jest ona dosyć silnie rozbudowana, co zresztą przekłada się na dużą popularność pieców gazowych. To także dobra propozycja dla tych, którzy myślą o opłacalności przedsięwzięcia w długoterminowej perspektywie czasowej.

Kotły gazowe to niezwykle uniwersalna technologia. Doskonale sprawdza się zarówno w domach jedno, jak i wielorodzinnych. Stosuje się je nie tylko w mieszkalnictwie. Również obiekty publiczne czy budynki wykorzystywane w celach biznesowych bywają ogrzewane piecami gazowymi.

Warto pamiętać, że kocioł gazowy będzie działał nie tylko w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami wysokotemperaturowymi. Jeśli posiadamy ogrzewanie podłogowe, również i w tym przypadku możemy śmiało zdecydować się na tego typu piec. Podłogówka to zresztą nie jedyna niskotemperaturowa technologia grzewcza, która współpracuje z kotłem gazowym.

Wybieramy kocioł gazowy do domu. Jaka moc będzie potrzebna?

Wybór optymalnego modelu kotła gazowego zależy od wielu czynników. Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kocioł będzie wytwarzał jedynie ciepło do ogrzania domu, czy jego zadaniem będzie też podgrzewanie c.w.u.

Drugi istotny aspekt, to metraż. Wielkość danego obiektu ma bezpośrednie przełożenie na zapotrzebowanie na ciepło. Przyjmuje się, że na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni przypada 1 kW mocy. Jest to wartość orientacyjna. Na faktyczne zapotrzebowanie na ciepło może mieć wpływ również stan termoizolacji budynku.

Tak więc zapotrzebowanie przykładowego domu o powierzchni 100 m² to około 10 kW. Budynek o powierzchni 120 m² może wymagać 12 kW mocy. Z kolei obiekt o wielkości 150 m² może wykazywać zapotrzebowanie na piec o mocy 15 kW. Należy pamiętać, że są to wartości orientacyjne i na faktyczną moc mogą mieć wpływ indywidualne uwarunkowania danego budynku.

Zalety kotłów gazowych, o których warto pamiętać

Kotły gazowe to nowoczesna technologia, która pozwala na optymalne zarządzanie energią. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę zwłaszcza na kotły kondensacyjne, które dążą do kilkukrotnego wykorzystania wytworzonego ciepła. W Polsce gazowe piece cieszą się dużym zainteresowaniem również z uwagi na powszechną dostępność gazu.

Kocioł gazowy to również bardzo elastyczne rozwiązanie grzewcze, które możemy dopasowywać w zależności od zapotrzebowanie cieplne danego obiektu. Właściciele domów mogą decydować, czy wybierają urządzenie jedynie do wytwarzania ciepła czy także do podgrzania c.w.u. Warto podkreślić, że kotły gazowe sprawnie współdziałają z nisko i wysokotemperaturowymi technologiami grzewczymi. Sprawdzają się także w połączeniu z fotowoltaiką.

Kotły gazowe to technologia niskoemisyjna, która nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery. Są łatwe w obsłudze. Należy podkreślić także bezpieczeństwo użytkowania, które może być automatycznie monitorowane. Wydajnością kotłów możemy sterować zdalnie za pomocą np. smartfona. 

Materiał zewnętrzny

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak dbać o spawarkę inwertorową
Segregacja odpadów
System do Zarządzania Produkcją

Jesteś zainteresowany reklamą?

System do Zarządzania Produkcją