Home Wnętrza Na co zwrócić uwagę wybierając kabinę prysznicową?

Na co zwrócić uwagę wybierając kabinę prysznicową?

by Redakcja Eptsil
kabiny prysznicowe

Wiele osób preferuje posiadanie w domu prysznica, a nie wanny. To dogodne rozwiązanie, lecz pozostaje kwestia wybrania odpowiedniego modelu. Na rynku dostępne są różne warianty, które można dobierać zarówno pod kątem użytkowym, jak i tego jak dana kabina będzie pasowała do konkretnej łazienki. Na jakie aspekty zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru? 

Wybór rodzaju

Najbardziej popularny model to kabina prysznicowa narożna, która pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, więc doskonale nadaje się do mniejszych łazienek. Zależnie od dostępnej przestrzeni można się zdecydować na wersję z symetrycznymi bokami lub ciekawie wyglądającą opcję asymetryczną. Kabiny narożne dostępne są w różnych kształtach, więc można się też zdecydować choćby na opcje pięciokątne czy owalne. Innym wyborem są warianty przyścienne, czyli takie, gdzie kabina prysznicowa przylega tylko do jednej ściany. Zwykle są one kwadratowe lub w formie półokręgu. Daje to sporą swobodę aranżacyjną, choć może być problematyczne przy niewielkim metrażu. Jeśli w łazience znajduje się jakaś wnęka to można także wybrać modele wnękowe, które są wyposażone tylko w drzwiczki. W bardzo dużych łazienkach można z kolei postawić na wersje wolnostojące, które zajmują jednak dużo miejsca i są zwykle wyraźnie droższe. Coraz większą popularność zyskują obecnie prysznice bez brodzika, w których montuje się specjalny odpływ. Jest to wariant, który efektownie się prezentuje i jest znacznie łatwiejszy do czyszczenia. 

kabiny prysznicowe

Jakie inne aspekty będą istotne?

Przed zakupem pozostaje do rozstrzygnięcia kilka innych kwestii. Jedną z nich jest sposób otwierania drzwi. Zwykle wykorzystywane są drzwi przesuwne, które po rozsunięciu chowają się za stałymi częściami ścianek. Jest to praktyczne rozwiązanie, które oznacza także oszczędność miejsca. Czasem można też spotkać wersje z drzwiami składanymi jak harmonijka, które zwykle nie są jednak tak szczelne. Alternatywą będzie kabina prysznicowa z drzwiami otwieranymi do wewnątrz lub na zewnątrz. Potrzebują one więcej miejsca, lecz są wygodne pod względem użytkowym. Ważnym aspektem przy wyborze jest materiał wykonania kabiny. Przeważnie stosuje się elementy z tworzyw sztucznych lub szklane. Te pierwsze będą mniej eleganckie, lecz są łatwiejsze do czyszczenia. W przypadku wariantów szklanych dość często pojawiają się zacieki, więc trzeba je regularnie i dokładnie czyścić. Z drugiej strony szkło będzie trwalsze, choć wiąże się to także z wyższą ceną takich kabin. Wreszcie ostatnim aspektem są dodatkowe funkcje, które posiada kabina prysznicowa. Mogą to być choćby dysze do hydromasażu, deszczownice czy nawet radio.

0 comment

Related Videos

Zostaw komentarz