Strona główna
Przemysł
Tutaj jesteś

Jak zadbać o prawidłowy stan techniczny windy lub dźwigu towarowego?

23 lutego, 2024 Jak zadbać o prawidłowy stan techniczny windy


Dźwigi osobowe i towarowe to obecnie standardowe wyposażenie budynków mieszkalnych, usługowych czy przemysłowych. Windy ułatwiają komunikację pomiędzy poszczególnymi piętrami, zapewniając możliwość przewozu nie tylko ludzi, ale także ciężkich przedmiotów. Prawidłowy stan techniczny poszczególnych podzespołów dźwigu to gwarancja bezpieczeństwa, ale także bezawaryjnej eksploatacji. Jak zadbać o prawidłowy stan techniczny windy? Oto kilka cennych porad!

Systematyczne przeglądy techniczne

Przez wzgląd na kwestie bezpieczeństwa absolutnie każda winda, czy dźwig towarowy, które zostały zamontowane w budynku, powinny przechodzić kompleksowy przegląd techniczny w częstotliwości nie mniejszej niż raz w ciągu miesiąca. Badanie techniczne powinno być wykonane przez odpowiednią osobę, czy instytucję, posiadającą stosowne uprawnienia w tej dziedzinie. Kwestia przeglądów technicznych uregulowana jest przepisami prawa, a w przypadku wykrycia zaniedbań, administrator obiektu może zostać ukarany. Ponadto, każda winda  nie rzadziej niż raz na rok powinna zostać poddana kontroli ze strony Urzędu Dozoru Technicznego. Systematyczne przeglądy z pewnością pozwolą wykryć ewentualne problemy i zapobiegną poważnym awariom urządzeń.

Regularna konserwacja

Zaleca się, by każda winda lub dźwig co najmniej raz na pół roku przechodziły kompleksową konserwację. Mowa tu nie tylko o ogólnej kontroli stanu technicznego podzespołów. To także sprawdzenie poziomu i kondycji wykorzystanego w dźwigu oleju, czy też liczne działania modernizacyjne. Mowa tu o takich czynnościach, jak sprawdzenie sprawności działania zamontowanych w windzie żarówek, prowadnic drzwi, czy przycisków oraz wyświetlacza, informującego o tym, na jakim poziomie znajduje się dźwig. W ramach konserwacji warto skrupulatnie przesmarować wszystkie komponenty windy, co z pewnością wydłuży ich żywotność oraz odciąży cały układ napędowy. Prace konserwacyjne mają na celu przede wszystkim zapewnić komponentom możliwie jak największą żywotność. To z kolei przekłada się wprost na długość okresu użytkowania windy bez konieczności dokonywania większych napraw oraz, co najważniejsze, na poziom bezpieczeństwa użytkowników dźwigu.

Naprawa lub wymiana zużytych komponentów dźwigu

W sytuacji, gdy kontrola stanu technicznego wykaże awarię lub nadmierne zużycie któregoś z elementów dźwigu, konieczna jest wymiana części na nowe. Na szczęście wszystkie najpotrzebniejsze podzespoły do wind dostępne są w specjalistycznych sklepach, takich jak https://www.komponentylift.pl/, oferujący części zamienne i komponenty do dźwigów osobowych i towarowych. Istotne jest, by zastosowane podzespoły pochodziły od producentów o ugruntowanej pozycji na rynku. Dzięki temu unikniemy ryzyka zakupu wadliwych części niskiej jakości, które będą podatne na zbyt szybkie zużycie, czy bardziej kosztowne awarie.

Ile trwa konserwacja windy i kto może ją wykonać?

Standardowy przegląd techniczny dźwigu to praca, która może pochłonąć od około dwóch do czterech godzin. Oczywiście mowa tu wyłącznie o czynnościach mających na celu sprawdzenie ogólnej kondycji windy. W razie wykrycia awarii czas naprawy może znacząco się wydłużyć i jest zależny w dużej mierze od dostępności części zamiennych i komponentów. Wszelkie prace naprawcze, konserwacyjne, czy modernizacyjne warto zlecać wykwalifikowanym specjalistom od dźwigów. Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas realizacji przeglądów u klientów fachowcy mają wiedzę i umiejętności, które z pewnością usprawnią pracę oraz zapewnią większą dokładność wykonanych czynności. Firmy zajmujące się obsługą wind powinny mieć stosowne uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego, gwarantujące pełne bezpieczeństwo podczas prac.

Materiał zewnętrzny

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

10 Niezwykłych Prezentów
Kotły gazowe
Jak pokryć dach

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak pokryć dach