Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

DomWnętrza

Jak wybrać regał na wino?

Jak wybrać regał na wino?

Kolekcjonowanie wina wymaga nie tylko miłości do tego trunku i zdolności rozróżnienia różnych szczepów winogron po smaku, ale także miejsca, w którym moglibyśmy naszą kolekcję trzymać. Gdy staje się ona coraz większa, zwykłe półki w szafce mogą nie wystarczyć. W takim momencie warto rozważyć zakup regału lub stojaka na wino, który ułatwi nam nie tylko przechowywanie, ale również i zarządzanie naszą kolekcją. Co powinniśmy wiedzieć, aby wybrać regał najwyższej jakości? Gdzie powinien zostać umieszczony? Jakie są wady i zalety regałów i stojaków do wina wykonanych z różnych materiałów?

1. Kiedy warto rozważyć zakup stojaka na wino?

2. Regał na wino – jakie pełni funkcje?

3. Pojemność regału na wino

4. Z jakiego materiału może być wykonany regał na wino?

Kiedy warto rozważyć zakup stojaka na wino?

Kolekcjonowanie wina jest pasjonującym zajęciem, jednak wymaga od nas nie tylko wiedzy w zakresie samego trunku, ale także odpowiedniego miejsca do przechowywania naszych zbiorów. Wino nie powinno leżeć w jasnym i ciepłym pomieszczeniu, ponieważ takie warunki środowiskowe mogą mieć negatywny wpływ na jego smak i zapach – nawet gdy jeszcze nie otworzyliśmy butelki. Z tego względu, gdy wybieramy stojak na wino, powinniśmy kierować się bardziej jego funkcjonalnością i wytrzymałością, niż wyglądem. Jeżeli chcemy, aby kolekcja pozostała możliwie nienaruszona, powinien on stać w ciemnym i chłodnym miejscu, jak schowek czy piwnica. Jeżeli chcemy pochwalić się swoją kolekcją, możemy zawsze dobrać drugi, mniejszy stojaczek, idealny na kilka butelek z trunkiem, który akurat konsumujemy.

Regał na wino warto jest rozważyć w sytuacji, gdy ilość butelek w naszej kolekcji zaczyna być trudna do przechowywania. Dodatkowo warto również założyć większą ilość miejsc na regale, niż posiadamy aktualnie egzemplarzy wina, ponieważ to umożliwi nam swobodne powiększenie zapasów wedle naszego uznania w przyszłości. Nie będziemy musieli również wypijać wina na szybko, byle tylko zrobić miejsce na nowy „okaz” w kolekcji.

Regał na wino – jakie pełni funkcje?

Co do zasady regał na wino ma dwa zadania: umożliwić przechowywanie większej ilości trunku w jednym miejscu i ułatwić utrzymywanie go w odpowiednich warunkach. Aby pierwszy warunek mógł zostać spełniony, cała konstrukcja powinna mieć odpowiednią wytrzymałość, by wytrzymać napór ciężaru wielu butelek wina na raz. W tym celu musimy zaopatrzyć się w mebel wykonany z dobrego materiału (w przypadku drewna – grubszego), a także wyposażonego w odpowiednią ilość przegródek na butelki o różnych pojemnościach. Przechowywanie we właściwych warunkach oznacza z kolei, że stojak nie może poddawać się zwiększonej wilgotności powietrza ani nagrzewaniu powierzchni – zależnie od tego, gdzie planujemy go postawić.

W przypadku małych stojaków na kilka butelek liczy się również kwestia wyglądu. Jeżeli chcemy trzymać nasze główne zbiory w piwnicy, a w domu mieć tylko te wina, których akurat kosztujemy, wybór mniejszego regału z uwzględnieniem jego estetyki wykonania jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Ważne jednak, aby wygląd nie przesłonił jakości wyrobu.

Pojemność regału na wino

Wybierając regał na wino musimy pamiętać o tym, że butelki różnych gatunków tego trunku mogą różnić się pojemnością. Choć standardowo mamy 0,75 litra, niektóre gatunki, jak pinot noir czy chardonnay mogą występować w większych. Stojak na wino powinien być więc dostosowany do wymiarów naszej kolekcji i umożliwiać przechowywanie zarówno standardowych butelek, jak i tych w rodzaju Magnum, czy nawet jeszcze większych. Większość stojaków na wino posiada poziomy przegródek o różnych wielkościach, musimy więc tylko dobrze przeliczyć sobie ilość przegródek, jaką potrzebujemy na konkretne rozmiary. Ten problem dotyczy również szampanów, które zazwyczaj produkowane są w pojemnościach większych, niż klasyczne wino.

Z jakiego materiału może być wykonany regał na wino?

Regał musi być wytrzymały, wykazywać właściwości antypoślizgowe i dobrze sprawdzać się w warunkach piwnicy lub innego pomieszczenia, w jakim planujemy trzymać wino. Stojaki drewniane są najczęściej spotykane i najbardziej klasyczne. Powierzchnia dobrej jakości drewna bez problemu utrzymuje butelkę w miejscu, a grubsze deski wytrzymają jego ciężar. Ważne, aby nie wybierać najtańszych stojaków, ponieważ te mogą się szybko i nieoczekiwanie zniszczyć, na przykład zarywając pod ciężarem wina. Drewno dobrej jakości będzie miało dużą wytrzymałość na wilgoć, co może przydać się w sytuacji, gdy trzymamy nasze zbiory w piwniczce.

Innym wyjściem z sytuacji jest zakup regału wykonanego ze stali. Dzięki odpowiedniej konstrukcji również będzie on ułatwiał utrzymanie butelek wina w jednej pozycji, a dzięki właściwościom stali również bez problemu zniesie ich masę. Minusem takiego rozwiązania może być przewodność cieplna metalu, który nagrzeje się pod wpływem ciepła, na przykład w postaci promieni słońca padających przez okno. Jest to więc rozwiązanie raczej do ciemnych i odizolowanych pomieszczeń.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.