Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Włókniny igłowane – czym są i gdzie znajdą zastosowanie?

4 lipca, 2023 Włókniny igłowane


Obecnie jednymi z najpopularniejszych filców są włókniny igłowane. Wykorzystuje się je w licznych dziedzinach, takich jak przemysł szklarski, meblarstwo oraz ogrodnictwo. Docenia się je przede wszystkim z uwagi na dobre parametry techniczne, za sprawą czego są one bardzo wytrzymałe. Takie cechy sprawiają, iż producenci chętnie je wybierają i wykorzystują do produkowania licznych przedmiotów.

Włókniny igłowane – czym dokładnie są?

Praktycznie każdy producent włóknin igłowanych wytwarza je z włókien polipropylenowych albo poliestrowych, a czasami również z mieszanek włókien różnych rodzajów, czy nawet włókien o pochodzeniu naturalnym.

Technologia produkcji opiera się na przeciąganiu przy pomocy specjalnych igieł, które pracują w procesie produkcji góra-dół, włókien pomiędzy paroma, nakładanymi na siebie, warstwami runa. Przyczynia się to do międzywarstwowego splątania włókien. Tak przepleciony podkład, poddawany jest następnie obróbce termicznej.

Dzięki wykorzystaniu wyżej wymienionej technologii włókniny igłowane mają szczególne właściwości wytrzymałościowe, w przeciwieństwie do zwykłych włókien. Dzięki temu znajdują zastosowanie jako części wielu produktów w różnych gałęziach przemysłu (zaczynając od branży obuwniczej, poprzez samochodową, materacową i meblarską, na budowlanej kończąc).

Włóknina igłowana – gdzie jest wykorzystywana?

Włóknina igłowana wykorzystywana jest między innymi w przemyśle meblarskim. Ponadto korzysta się z niej także podczas wytwarzania butów. Filc służy do ocieplania obuwia albo robi się z niego wkładki. W elektronice surowiec ten montuje się przykładowo w sprzętach AGD, takich jak odkurzacze. Także w budownictwie włókniny igłowane znajdą zastosowanie. Wykonuje się z nich izolacje cieplne albo wypełnia nimi poszycia dachowe.

Nie ma ustalonej listy branż, w których stosowane są włókniny igłowane. Taki materiał wykorzystywany jest także w innych dziedzinach. We właściwym dobraniu filców pomóc może producent włóknin, który po omówieniu parametrów technicznych dobierze odpowiedni materiał do zadań, jakie mają być postawione przed takim wyrobem.

Włóknina igłowana – czy jest droga?

Nie sposób jednoznacznie określić ceny włókniny igłowanej. Sporo zależeć będzie od tego, do czego zamierzamy ją zastosować. Na cenę wpływa także gramatura materiału. Sam surowiec może mieć różne wymiary. Koszt filcu zależny jest też od jego długości czy metody dostarczenia do zamawiającego. Możemy wybrać te nawinięte na rolkę lub oferowane w formie formatki na paletach.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie worki na śmieci od producenta warto nabyć
Zakup okularów ochronnych korekcyjnych
Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?