Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Technologia inteligentnego domu

16 listopada, 2019

Co to jest idealny dom? Dom, do którego chcesz wrócić, który czeka na Ciebie i jest gotowy na Twoje przybycie. I to nie jest metafora, dom naprawdę czeka i jest gotowy: światło jest włączone, pokoje są ogrzane do pożądanej temperatury, jest przyjemna muzyka i ciepły obiad, jakby ktoś przygotował wszystko dla ciebie. Brzmi jak fantazja? Nie, to już rzeczywistość nazywa się „inteligentnym domem”.

Koncepcja inteligentnego domu

Koncepcja „inteligentnego domu”, domu, który może zrobić wszystko zamiast ciebie (gotuje i podaje obiad, myje i prasuje ubrania, bawi mieszkańców), pojawiła się około pół wieku temu. Prawdopodobnie po raz pierwszy wspomniano o inteligentnym domu w twórczości amerykańskiego pisarza science fiction Raya Bradbury’ego w latach 50. XX wieku. Urządzenia, które dziś wydają się dziwne, takie jak ramiona mechaniczne, specjalne urządzenie, które wiąże sznurowadła i środki do czyszczenia myszy, były prezentowane w wielu pracach pisarza. Z czasem wielu innych pisarzy podążyło za tym samym pomysłem, a inteligentne domy zaczęły pojawiać się w wielu powieściach i opowiadaniach, a później w filmach. Technologia inteligentnego domu stopniowo się poprawiała, w latach 80. i 90. XX wieku mogła nie tylko mówić, jak w pracach Bradbury’ego, ale także rozumieć ludzką mowę.

Szybszy rozwój

„Inteligentny dom” był nawet pokazywany w odcinku The Simpsonowie. Jednak w prawdziwym życiu inteligentne domy nie były bardzo rozpowszechnione, przede wszystkim z powodu braku technologii połączeń między różnymi urządzeniami gospodarstwa domowego. Podobnie jak wiele innych technologii, rozprzestrzenianie się Internetu przyspieszyło rozwój inteligentnych domów.

Ogólnie rzecz biorąc, nowoczesna definicja inteligentnego domu oznacza połączenie głównych elementów domu w jeden system zarządzania. Połączenie, czyszczenie, ogrzewanie i klimatyzacja, oświetlenie, energia, bezpieczeństwo i ochrona domu lub mieszkania współdziałają, dzięki czemu człowiek jest wolny od nudnych i rutynowych prac.

rynek-deweloperski.pl
Czym dokładnie jest przemysł metalurgiczny?

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wyczyścić rolety materiałowe?
Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?
Jak zrobić piec nadmuchowy?

Jak zrobić piec nadmuchowy?

10 kwietnia, 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zrobić piec nadmuchowy?