Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Sprzęt geotechniczny. Do czego służy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

29 listopada, 2022 Sprzęt geotechniczny

Badania gruntu i kruszyw należą do kluczowych etapów przygotowania inwestycji. Jaki sprzęt służy do ich prowadzenia?

Niezależnie od tego, czy chodzi o budowę domu, czy też obiektu komercyjnego lub mostu, przed rozpoczęciem prac należy sporządzić dokumentację. Na jej podstawie można określić pożądane właściwości budynku i dostosować poszczególne elementy konstrukcji. Jednym z najważniejszych aspektów przygotowania dokumentacji jest wykonanie badań geotechnicznych. Do ich przeprowadzenia konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu. O tym, z jakich urządzeń korzysta się w nowoczesnym budownictwie i inżynierii lądowej piszemy w nowym artykule.

Georadary w badaniach gruntu i nie tylko

Georadary działają w sposób właściwie taki sam, jak ich standardowe odpowiedniki. Emitując i odbierając fale rozchodzące się następnie w gruncie lub innym materiale, pozwalają wykryć wszystkie nieciągłości i inne wady. W toku badań geotechnicznych georadary są wykorzystywane m.in. do wyznaczania poziomu wód gruntowych lub lokalizowania elementów znajdujących się pod ziemią (np. rurociągów).

Warto zaznaczyć, że zastosowanie georadarów w budownictwie nie ogranicza się wyłącznie do badania gruntu. Z ich użyciem można prowadzić również badania już istniejących budynków. Urządzenia tego typu szczególnie dobrze sprawdzają się w diagnostyce takich elementów jak ściany, fundamenty czy posadzki. Umożliwiają bezinwazyjne i skuteczne sprawdzenie, czy w ich strukturze nie pojawiają się wady mogące wpłynąć na bezpieczeństwo ich dalszej eksploatacji.

Sprzęt do badania kruszyw – z jakich urządzeń skorzystać?

Właściwości wznoszonego obiektu w dużym stopniu uzależnione są również od jakości użytych kruszyw i mieszanek. Tę można zbadać za pomocą sprzętu geotechnicznego. Wśród nich największe znaczenie mają:

  • wahadła angielskie: stosowane do badania szorstkości kruszyw, wpływającej na właściwości dróg, posadzek oraz ciągów komunikacyjnych wewnątrz budynków;
  • bębny do badań metodą Los Angeles: pozwalają wyznaczyć odporność kruszyw na rozdrabnianie (ważne przede wszystkim z punktu widzenia nawierzchni drogowych, których trwałość zależy od tego parametru);
  • tarcze Boehmego: przeznaczone do badań ścieralności, pozwalających ustalić wytrzymałość różnych materiałów;
  • ubijaki Proctora: do badań właściwości gruntu przez rozpoczęciem prac budowlanych. Umożliwiają określenie stopnia zagęszczenia podłoża i tym samym stwierdzenie, czy grunt wymaga dodatkowych prac;
  • prasy do badań metodą Marshalla lub CBR: używane do określania nośności gruntu lub nawierzchni bitumicznych;
  • aparaty VSS: do badania nośności różnych nawierzchni z użyciem płyty.

Sprzęt geotechniczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Sprzęt geotechniczny musi być nie tylko precyzyjny, ale też funkcjonalny i wygodny w obsłudze. By prowadzone badania nie wiązały się z dodatkowymi utrudnieniami, przy wyborze urządzeń warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jakie oprogramowanie odpowiada za kontrolowanie danej maszyny. Pod tym względem kluczowe okazują się następujące aspekty:

  • łatwość obsługi;
  • konfigurowalność i dostępność rozszerzeń;
  • możliwość połączenia z innymi urządzeniami (np. w celu monitorowania wyników w czasie rzeczywistym);
  • możliwość eksportu danych do innych programów, odpowiedzialnych za ich przetwarzanie i analizę.

Te wymagania spełnia m.in. sprzęt geotechniczny oferowany przez niemieckie marki Form+Test czy InfraTest, dostępne na https://viateco.eu/category/sprzedaz/grunty-i-kruszywa/. Nie tylko są wyposażone w nowoczesne, funkcjonalne oprogramowanie, ale też spełniają wymagania zawarte w normach dla poszczególnych badań. Najwyższa jakość wykonania i użytych materiałów gwarantuje zaś długą i bezproblemową eksploatację.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wyczyścić rolety materiałowe?
Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?
Jak zrobić piec nadmuchowy?

Jak zrobić piec nadmuchowy?

10 kwietnia, 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zrobić piec nadmuchowy?