W mieszkaniach w starych kamienicach możemy spotkać duże drewniane drzwi, często dwuskrzydłowe. Takie drzwi często są bogato zdobione. Jednak lata zaniedbań i kolejne warty farny olejnej powodują, że takie drzwi wymagają renowacji. Czasami niestety zdarza się tak, że właściciele mieszkań podczas remontu pozbywają się takich drzwi i wolą wstawić modele mniejsze i nowocześniejsze. Jednak wydaje się, że zrezygnowanie z takich drzwi to niepowetowana strata. Mimo, że koszty renowacji mogą być spore to raczej warto je ponieść. Możemy również takie działania przeprowadzić samodzielnie. Renowacja drzwi drewnianych może się ograniczyć do zdarcia starej powłoki lakierniczej i pomalowaniu drzwi lakierem bezbarwnym lub bejcą. Już takie działanie może dać ciekawe efekty.
Renowacja drzwi drewnianych – co nam będzie potrzebne?
Renowacja drzwi drewnianych to przedsięwzięcie, które zdecydowanie możemy spróbować wykonać samodzielnie. Dzięki temu możemy całkiem sporo zaoszczędzić. Co będzie nam potrzebne do takiej renowacji? Przede wszystkim musimy udać się do marketu budowlanego bo niezbędne preparaty i narzędzia. Przede wszystkim powinniśmy dysponować odpowiednim preparatem do usuwania powłoki lakierniczej. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to powinniśmy zakupić specjalną opalarkę. To przydatne narzędzie, które również umożliwi nam usunięcie starej farby z drzwi. W dalszej kolejności powinniśmy również zaopatrzyć się w różnego rodzaju skrobaki i długa, które pozwolą nam na precyzyjne usunięcie pozostałości po lakierze nawet w zagłębieniach. Dodatkowo warto również zaopatrzyć się w szpachlę do drewna, papier ścierny, a także lakier bezbarwny, czy też bejcę.
Drzwi drewniane – jak je odświeżyć?
Kiedy już dysponujemy wszystkimi niezbędnymi preparatami i narzędziami możemy przystąpić do renowacji drzwi. Skrzydła drzwi najlepiej ściągnąć z zawiasów i położyć na płasko, najlepiej na taboretach lub innych wspornikach. Wówczas możemy przystąpić do pozbycia się starej powłoki lakierniczej. W tym celu możemy użyć specjalnego preparatu w postaci żelu. Najlepiej jest go nakładać pędzlem. Warstwa żelu musi być naniesiona równomiernie. Następnie musimy odczekać określony czas i możemy przystąpić do ściągania żelu wraz z powłoką lakierniczą. Oczywiście możemy lakier ściągnąć również przy pomocy opalarki. Wówczas opalarką ogrzewamy określoną część drzwi i kiedy na lakierze zaczną pojawiać się bąble, to możemy przy pomocy szpachelki zeskrobywać farbę. Wydaje się jednak, że tak metoda jest znacznie bardziej czasochłonna. Trzeba również uważać, aby nie przypalić drzwi.
Po usunięciu farby musimy przy pomocy papieru ściernego wyszlifować powierzchnię drzwi. W przypadku różnych kątów i zakamarków będzie nam potrzebne dłuto. Ubytki w drewnie musimy uzupełnić specjalną szpachlą. Całość jeszcze raz przecieramy papierem ściernym. Dopiero na tak przygotowaną nawierzchnię możemy położyć nową powłokę lakierniczą. Czy to będzie lakier bezbarwny czy też bejca to już zależy od naszych preferencji.