Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Dom

Nowoczesne budownictwo = powrót do korzeni?

Nowoczesne budownictwo = powrót do korzeni?

Potrzeby ludzi się zmieniają, zmieniają się też style domów jednorodzinnych. Bryły nowych budynków są dziś minimalistyczne i proste. Nawiązują też często swoimi kształtami, kolorystyką i materiałami do zabudowań wiejskich, choćby takich jak stodoły.

Charakter dworkowy

Jest to trend, który przeciwstawia się dominującej przez ostatnie dekady tendencji do nadawania domom jednorodzinnym charakterystycznego dworkowego wyglądu. Racjonalny, niejako oderwany od dziedzictwa przeszłości styl ma być przede wszystkim wygodny i skromny. Współczesny dom powinien być też w maksymalnym stopniu komfortowy dla jego użytkowników. Nowoczesne budownictwo cechuje się dużą kubaturą pomieszczeń, a więc dużymi powierzchniami i wysokimi stropami. Taka konstrukcja jest coraz częściej spotykana – z pewnością nie jest przytłaczająca, a domownicy lepiej czują się w tak zorganizowanej przestrzeni. Obecny sytuacja wymuszająca pracę zdalną z pewnością powoduje, że projekty domów będą w jeszcze większym stopniu uwzględniały komfort, jaki daje takie rozplanowanie pomieszczeń.

nowoczesne budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Istotna jest też kwestia prywatności. Jej znaczenie zwiększa się z każdą dekadą, a architekci świadomi tych potrzeb starają się do nich dopasować nowe konstrukcje. Mowa tu nie tylko o prywatności rodziców, ale też dzieci. Standardem w dużych domach staje się tworzenie pokojów służących tylko i wyłącznie jako pokój do przebierania się. Toaleta na korytarzu to już za mało. Dziś często zdarza się, że do każdej sypialni w domu projektuje się osobne pomieszczenie tego typu.

prawo-budowlane.edu.pl

Udostępnij