Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Kotwy wkręcane do ziemi – ogólna charakterystyka

26 października, 2022

Konstrukcje drewniane miewają bardzo odmienny charakter oraz zastosowanie. Są też stawiane w odmiennych lokalizacjach, co także jest warte odnotowania. Pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób wykonywać poszczególne typy takich konstrukcji, aby spełniały swoje zadania, a do tego były solidne i trwałe? Sporo zależy od tego, o jakich konstrukcjach mowa. Jeśli ktoś chce wykonać na przykład dach i więźbę, będzie potrzebował akcesoriów montażowych określonego rodzaju. Są to wszelkiego typu kątowniki stalowe, uchwyty belki czy inne złącza ciesielskie. Tych mamy na rynku naprawdę wiele i nie wszystkie są związane z dachami – wbrew pewnym stereotypowym skojarzeniom. Niektóre z nich zaliczają się do podkategorii złącz ogrodowych i właśnie w czasie prac nad małą architekturą ogrodową używa się ich najpowszechniej. Mają istotne walory. Kosztują niewiele, są łatwe w użyciu nawet dla osób z niewielkim doświadczeniem i prawidłowo wykorzystane zapewniają zadowalającą solidność.

Kotwy wkręcane do ziemi – co je charakteryzuje?

Jeśli w danym miejscu ma stanąć altana ogrodowa czy pergola, to na pewno trzeba jej zapewnić stabilne i pewne osadzenie w gruncie. Czasami takie konstrukcje montuje się na betonowych fundamentach, co zmienia nieco sytuację techniczną. Jednak wciąż najłatwiej i najszybciej jest postawić taki element na ziemi, a więc na przykład na powierzchni przydomowego trawnika. Wymienione obiekty wspierają się na słupach. Te można osadzić, korzystając z podstaw słupa – to kolejny bardzo praktyczny i całkiem często wykorzystywany element montażowy. Istnieje jednak dla niego alternatywa i jest nią właśnie kotwa wkręcana do ziemi. Posiada ona specjalny element kotwiący, który ułatwia jej wkręcenie w grunt. Ponadto wyposażono ją w haczykowate oczko, jakie umożliwia jej powiązanie z drewnianym słupem. W słupie tym musi się jednak znaleźć wkręt z nakrętką. Montaż tego rodzaju ma charakter dwustronny, aby jeszcze lepiej stabilizować całość. Oznacza to, że kotwa powinna się znajdować po obu stronach słupa, co daje najlepszy efekt i maksymalizuje bezpieczeństwo.

Solidna kotwa sprawdzi się także przy amatorskich pracach

Niektórzy decydują się na to, aby postawić swoją altanę czy pergolę samodzielnie, bez wynajmowania zewnętrznej ekipy. Z całą pewnością takie podejście ma swoje plusy, ponieważ można zaoszczędzić środki finansowe, a jednocześnie mieć sporo satysfakcji z finalnych rezultatów własnych działań. Kotwienie w tym przypadku wiążę się z serią prostych czynności – nie ma potrzeby korzystania ze specjalistycznych narzędzi. Przygotowanie słupa, to jest przeprowadzenie przez niego odpowiednich śrub, również nie powinno sprawić problemów. Jednocześnie uzyskane osadzenie słupów w gruncie jest zadowalająco trwałe. Kotwy wkręcane do ziemi mają około 50 centymetrów długości, a ich pręt jest gruby na około 10 milimetrów. Do ich produkcji wykorzystuje się stal ocynkowaną, co zapobiega korozji. To istotny aspekt, ponieważ elementy będą znajdować się w gruncie.

Kotwa wkręcana do ziemi – jak ją wybrać i gdzie nabyć?

Generalnie rzecz biorąc, kotwy tego typu nie są produktem specjalnie różnorodnym. Istnieje w gruncie rzeczy jeden jej podstawowy wariant, jaki zdaje egzamin w zdecydowanej większości typowych scenariuszy użytkowych. Mowa tu o wspomnianych już altanach, pergolach ogrodowych, ale także o huśtawkach z drewna – coraz powszechniej stawianych w ogrodach jako element służący dziecięcym zabawom. Kluczowe jest wtedy bezpieczeństwo, więc obustronne kotwienie słupów jest koniecznością, podobnie jak wykorzystanie do tych celów odpowiednio trwałych łączników. Można je łatwo kupić nie tylko stacjonarnie, ale także przez internet. Hurtownia e-Armet.pl oferuje w tym zakresie interesujące rozwiązania. – Prowadzimy sprzedaż klasycznych kotew wkręcanych do ziemi, ze ślimakiem montażowym – wyjaśnia pan Przemysław, w hurtowni odpowiedzialny za produkty. – Ponadto mamy też w ofercie specjalne śledzie wkręcane PWP, zaliczane zwykle do kotew ziemnych. Pomogą one na przykład w montażu namiotu ogrodowego, hali namiotowej czy trampoliny dla dzieci – dodaje ekspert.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wynajem maszyn budowlanych
Jakie pokrycie dachowe wybrać w trakcie budowy domu
Mieszkania na sprzedaż w Lublinie

Jesteś zainteresowany reklamą?

Mieszkania na sprzedaż w Lublinie