Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Kondensacyjne i tradycyjne kotły gazowe – specyfikacja i porównanie

25 maja, 2023 kocioł gazowy

Przy budowie domu lub jego modernizacji już na początku należy dokładnie rozplanować ogrzewanie, jakie chcesz zastosować. Najczęściej ludzie decydują się na gazowy kocioł tradycyjny lub kondensacyjny – wszystkie ogrzewają ciepłą wodę i budynek. Drugi rodzaj pieca można podzielić na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Ważny jest dobór dobrej jakości pieca, który będzie wydajny i właściwy dla danej przestrzeni, jaką musi ogrzać.

Kotły gazowe kondensacyjne – jednofunkcyjne czy dwufunkcyjne?

Piece gazowe kondensacyjne można podzielić na kotły jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. 

Pierwszy z nich ogrzewa wodę i zasila system grzewczy całego budynku. Przy pomocy dodatkowo zamontowanego podgrzewacza zapewni także ciepłą wodę użytkową. Stosuje się je zazwyczaj w dużych budynkach z kilkoma łazienkami. Kocioł dwufunkcyjny ogrzewa wodę do instalacji CO i wodę użytkową, co jest znakomitym rozwiązaniem w mieszkaniach i małych budynkach. 

Dzięki nowoczesnym kotłom gazowym temperatura w danym obiekcie może zostać zachowana na stałym poziomie. Obsługa kotła jest intuicyjna, a dodatkowo można go zaprogramować tak, aby uruchamiał się i wyłączał w określonym czasie, w zależności od preferencji domowników. Regulację temperatury w pomieszczeniach zapewniają specjalne termostaty.

Komory spalania w kotłach

Kocioł tradycyjny to urządzenia mające zamkniętą lub otwartą komorę spalania. W przypadku pieca kondensacyjnego komora ta jest tylko zamknięta. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z otwartą komorą spalania kocioł pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym jest zainstalowany. Wówczas pewna ilość powietrza potrzebna do spalania jest doprowadzana przez kratkę w ścianie. 

Przy zamkniętej komorze spalania piec pobiera powietrze z zewnątrz budynku np. przez rurę wyprowadzoną na zewnątrz ze ściany. Jeśli dom jest w ten sposób ogrzewany, nie ma potrzeby budowy wentylacji nawiewnej.  Tym samym dane pomieszczenie, gdzie jest kocioł, nie wychładza się przez zimne powietrze z zewnątrz. Ponadto dużym atutem komory zamkniętej jest brak możliwości przedostania się spalin do danego pomieszczenia np. kotłowni czy łazienki.

Oszczędność i wydajność

Kocioł kondensacyjny jest tani w eksploatacji – zużywa o wiele mniej paliwa podczas ogrzewania wody użytkowej i domu niż piec tradycyjny. Jest to równoznaczne z mniejszymi rachunkami. Poza tym cechuje się większą wydajnością, gdyż wykorzystuje również dodatkową energię cieplną z ubocznego produktu spalania, czyli pary wodnej. W przypadku zwykłych kotłów jest ona wydalana kominem. Wadą kotła kondensacyjnego może być jego cena, która często jest nawet kilkukrotnie wyższa niż koszt zakupy pieca tradycyjnego. Warto jednak pamiętać, że kocioł ten pozwala na ekonomiczną eksploatacją, zatem inwestycja ta ma szansę zwrócić się po kilku lub kilkunastu latach użytkowania.  

Należy zastanowić się, co się bardziej opłaca i jaką gotówką dysponujemy na początku. Niewątpliwie również zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych i wysokogatunkowych materiałów sprawiają, że kotły gazowe kondensacyjne są trwalsze od tych zwykłych, co rzutuje na brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na ewentualne naprawy w przyszłości. 

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie worki na śmieci od producenta warto nabyć
Zakup okularów ochronnych korekcyjnych
Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?