Zastanawiasz się w jaki sposób możesz urozmaicić swój ogród? Ciekawe drzewa, równy trawnik, estetyczne ścieżki, ogródek warzywny, grill, piaskownica – wydawałoby się, że możliwości są już w zasadzie wyczerpane. Jednak możesz jeszcze stworzyć w swoim ogrodzie oczko wodne. To może być naprawdę interesujące rozwiązanie. Ogród z oczkiem wodnym zyskuje unikalny klimat. Dzięki temu zyskujemy całkowicie nowe możliwości dekoracyjne w naszym ogrodzie. Jak jednak zrealizować taką inwestycję? Czy jest kosztowna? Czy oczko wodne można zrobić samodzielnie, czy też lepiej zlecić to zadanie specjalistom? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.
Jak zrobić oczko wodne?
Od czego powinniśmy zacząć planując oczko w ogrodzie? Pierwsze co musimy wykonać to odpowiedni wykop pod oczko. Dlatego powinniśmy wybrać najbardziej optymalne miejsce w naszym ogrodzie. Gdzie najlepiej zlokalizować oczko wodne? W zasadzie nie ma jakichś szczególnych wytycznych odnośnie najbardziej odpowiedniego miejsca pod zbudowanie oczka. Wszystko zależ od nas, jednak jeśli nie czujemy się na siłach w podjęciu takiej decyzji to warto skorzystać z porady fachowca. Jeśli mamy już wybraną lokalizację, to możemy przystąpić do wykonania wykopu. Warto wykopać nieckę nieco głębszą niż zakłada projekt naszego oczka. Następnie dno musimy odpowiednio wypoziomować. Warto również nie zostawiać całkowicie pionowych brzegów. Powinniśmy stworzyć coś w rodzaju półek na różnej głębokości oczka.
Warto również nieco uwagi poświęcić na odpowiednie zabezpieczenia dna. Tutaj powinniśmy wysypać właściwą warstwę piasku. Na takie podłoże kładziemy specjalną folię, a na nią kamienie i żwir. Oczywiście nie możemy zapomnieć o takich urządzeniach jak pompa i przewody – elektryczny i wodny. Ważne jest również odpowiednie wykończenie brzegu oczka. W tym wypadku powinniśmy zastosować żwir i kamienie.
Czyszczenie oczka wodnego
Warto również pamiętać, że utrzymanie oczka wodnego w nienagannej czystości będzie od nas wymagało nieco czasu i wysiłku. Woda oczywiście będzie brudna i będę się w niej namnażać glony, natomiast dno oczka będzie zamulone. Na szczęście są możliwości, aby oczyścić oczko wodne nawet bez konieczności spuszczania wody. Można używać choćby specjalnych odkurzaczy wodnych, czy też zastosować środki chemiczne. Ciekawym pomysłem na oczyszczenie wody w oczku są również specjalne preparaty bakteryjne.
Czy warto założyć oczko wodne?
Zastanówmy się jednak czy właściwie warto założyć we własnych ogródku oczko wodne? W tym wypadku musimy stwierdzić, że korzyści z oczka są oczywiście w zasadzie tylko estetyczne. Jednak w znakomitym stopniu urozmaica ono ogród. Nadaje mu ciekawy urok i niepowtarzalny klimat. Dlatego jeśli tylko dysponujesz odpowiednio dużym ogrodem, to wydaje się, że oczko wodne jest ciekawą opcją na upiększenie tego miejsca.