Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Fotowoltaika w Polsce – czy to się opłaca?

5 czerwca, 2020

Rachunki za dom potrafią przyprawić niejedną osobę o zawrót głowy. Ceny idą w górę i coraz ciężej jest zaoszczędzić choćby na jednej rzeczy. Warto więc pomyśleć nad tym, jak uczynić nasz dom bardziej energooszczędnym. Dlatego coraz popularniejsza w Polsce staje się fotowoltaika. Jest to jednak wciąż nieznane wielu osobom pojęcie. Warto więc przybliżyć temat niezaznajomionym i pokazać, jaki wpływ ma na nasze codzienne funkcjonowanie. Wszystko, co musisz wiedzieć o fotowoltaice czeka na Ciebie w naszym artykule.

Czym jest fotowoltaika?

Systemy fotowoltaiczne mogą być dodatkowym źródłem energii w Twoim domu, ale także całkowicie samowystarczalnym. To do nas należy decyzja, jak chcemy to wykorzystać. Obie opcje dadzą nam zauważalne efekty w postaci niższych rachunków za energię. Fotowoltaika to także rozwiązanie funkcjonujące w zgodzie z naturą, nienaruszające ekosystemu. Warto zatroszczyć się o środowisko chociażby właśnie przez wykorzystanie energii słonecznej. To na niej opiera się działanie paneli wykorzystywanych w systemach fotowoltaicznych. Ekologia i niższe rachunki za energię elektryczną to świetne połączenie.

Czy fotowoltaika w Polsce ma sens?

Wiele osób zastanawia się, czy w Polsce panele słoneczne mają w ogóle rację bytu? Wbrew pozorom – tak, i to bardzo dużą! W naszym kraju panują wręcz idealne warunki do instalacji takich systemów. Możemy wyprodukować zdecydowanie więcej energii niż kraje na południu Europy! Chodzi tu o równowagę pomiędzy dużą ilością promieni słonecznych a stosunkowo niskimi temperaturami. Panele nie przegrzewają się, co często zdarza się w cieplejszych od Polski krajach. Warto też obalić mit, który głosi, że energia jest tworzona tylko w słoneczne dni. To nieprawda! Energia w systemach fotowoltaicznych jest wytwarzana nawet w pochmurne dni. Chmury nie przeszkadzają w tym procesie. 

Jakie oszczędności dają nam panele słoneczne?

Dobrze dobrana i zainstalowana fotowoltaika pozwala na najefektywniejsze działanie. System musi być odpowiedni dla danego klimatu. W Polsce mamy możliwość wyprodukowania nawet 1000-1000 kWh energii elektrycznej z 1 kWp. Systemy fotowoltaiczne sprawdzą się zarówno w gospodarstwa domowych, jak i w firmach, przedsiębiorstwach i innych miejscach, gdzie potrzeba wyprodukować energię. Dodatkowo obecnie instalacja paneli oraz cała procedura jest dużo łatwiejsza niż jeszcze kilka lat temu. Od 2016 roku można zgodnie z prawem podłączyć mikroinstalacje prosto do sieci. W związku z tym nie tracimy nadwyżek energii w lecie, bo możemy je odebrać w sezonie zimowym.

Fotowoltaika jest opłacalna?

Jak widać Polska to kraj, w którym naprawdę korzystnie wychodzimy na posiadaniu paneli słonecznych. Warto zainteresować się systemami fotowoltaicznymi i zapoznać się z ofertami różnych producentów. Szukajmy informacji w sprawdzonych źródłach, aby jak najlepiej dopasować panele do naszych potrzeb. Inwestycja w fotowoltaikę to dobra decyzja. Zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska. 

Czym dokładnie jest przemysł metalurgiczny?

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?
Ile kosztuje czyszczenie komina?
Jak i czym czyścić wannę akrylową?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak i czym czyścić wannę akrylową?