Mieszkania w starych kamienicach charakteryzują się wysokimi sufitami. Często też posiadają ozdobne sztukaterie i rozety. Jednak mimo wielu zalet wiążących się z wysokim sufitem, to jednak koszty ogrzania takiego mieszkania mogą być horrendalnie wysokie. Wielu właścicieli mieszkań przy okazji remontu decyduje się na obniżenie sufitu. Czy warto i jak obniżyć sufit? Czy faktycznie dzięki temu znacznie obniży się poziom energii zużywanej do ogrzewania mieszkania? Warto w związku z tym ponieść koszty obniżenia sufitu? To bardzo ważne pytania. Warto sobie na nie szczegółowo odpowiedzieć zanim podejmiemy decyzję od takiej inwestycji, Warto również wiedzieć kiedy wolno, a kiedy nie wolno obniżyć sufitu.

Czy warto obniżyć sufit?
Zdaniem specjalistów nawet niewielkie obniżenie sufitu powoduje zmniejszenie kubatury pomieszczenia, a co za tym idzie – kosztów ogrzewania pomieszczenia. Wydaje się więc, że warto nawet nieznacznie obniżyć sufit. Ale warto również wiedzieć, że nie tylko kwestia kosztów ogrzewania ma tutaj znaczenie. Obniżenie sufitu to również szansa na zastosowanie izolacji akustycznej i termicznej pomieszczenia. Dzięki zastosowanie wełny szklanej możemy w odpowiedni sposób izolować mieszkaniu od naszych sąsiadów z góry. Nie będzie wówczas słychać stąpania, czy też głośniej muzyki na piętrze wyżej. Tak więc zalety takiego rozwiązania nie budzą wątpliwości. Na dodatek zyskujemy również gładką i łatwą w malowaniu powierzchnię co również ma duże znaczenie.
Jak obniżyć sufit?

Obniżenie sufitu nie jest zadaniem specjalnie skomplikowanym. Bez wątpienia jednak w pojedynkę trudno będzie mu podołać. Potrzebna będzie pomoc drugiej osoby, choćby w przytrzymaniu płyt gipsowo-kartonowych. Jednak jeśli nie czujemy się specjalnie na siłach, aby móc samemu obniżyć sufit to warto zatrudnić do tego specjalistów. Do obniżenia sufitu stosuje się płyty gipsowo-kartonowe i profile aluminiowe. W pierwszej kolejności z profili aluminiowych trzeba zrobić konstrukcję na suficie, do której dopiero będziemy montować płyty. Wykonanie takiej konstrukcji musi być niezwykle precyzyjne. Wewnątrz tej konstrukcji musimy również rozprowadzić instalację elektryczną i płożyć izolację. Rozprowadzenie instalacji elektrycznej musi uwzględniać rozmieszczenia oświetlenia. następnie możemy przystąpić do przewiercenie płyt gipsowo-kartonowych. W dalszej kolejności musimy odpowiednio zamaskować łączenia płyt i przystąpić do położenia gładzi i pomalowania sufitu. Dopiero na samym końcu wiercimy otwory na lampy LED.
Kiedy nie warto obniżyć sufitu?
Jednak nie zawsze warto decydować się na obniżenie sufitu. Zwłaszcza jeśli w mieszkaniu mamy zabytkowe sztukaterie i rozety wielką szkodą byłoby się ich pozbywać, czy też zasłaniać obniżonym sufitem. Chociaż wielu właścicieli starych mieszkań na to się decyduje, to jednak jest to niepowetowana strata.