Strona główna
Przemysł
Tutaj jesteś

Badania niszczące – nieniszczące

2 lutego, 2022

Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób można zbadać wytrzymałość różnego rodzaju materiałów, czy też elementów konstrukcji? Wyróżniamy dwa rodzaje badań: badania niszczące – nieniszczące. Mają one niezwykle duże znaczenie w przemyśle. Ich wyniki pozwalają ocenić stan techniczny konstrukcji, maszyn i urządzeń przez co można zapobiec katastrofie lub poważniejszej awarii.

Czym są badania niszczące i nieniszczące?

Na czym polega rozróżnienie na badania niszczące – nieniszczące w przemyśle? Na czy to właściwie polega? W dużym uproszczeniu badania nieniszczące polegają na rożnego rodzaju pomiarach i analizie danych, natomiast badania niszczące to takie, gdzie badany materiał poddawany jest choćby rozciąganiu, czy też zgniataniu. Tak więc w drugim wypadku mamy do czynienia z ingerencją w strukturę badanego materiału, czy też elementu.

Badania niszczące

Badania niszczące

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się najpierw badaniom niszczącym. Na czym one polegają? To przede wszystkim wszelkiego rodzaju badania materiałów, elementów maszyn i konstrukcji, które polegają na poddawaniu ich różnorodnym działaniu. Aby rzetelnie przeprowadzić tego rodzaju badania trzeba dysponować odpowiednim zapleczem technicznym. Koniecznie jest również odpowiednio przystosowane specjalistyczne laboratorium. W przypadku badań niszczących najczęściej stosuje się choćby próbę rozciągania i zginania, czy też pomiar twardości. W przypadku zginania wykorzystuje się specjalną maszynę do badania wytrzymałości materiału podczas zginania właśnie. Podobnie jest w wypadku rozciągania. Warto wspomnieć, że oba badania wykonuje się w normalnej temperaturze pokojowej pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. A jak wygląda pomiar twardości? Stosuje się tutaj metodę Vickersa. Jednak jej szczegółowe opisanie to bez wątpienia materiał na osobny artykuł.

Badania nieniszczące

Pora abyśmy bliżej przyjrzeli się badaniom nieniszczącym. Z jakimi rodzajami badań mamy w tym wypadku do czynienia? To przede wszystkim różnego rodzaju badania ultradźwiękowe, radiograficzne, penetracyjne, czy też wizualne. Badania te są całkowicie pozbawione jakiejkolwiek ingerencji w strukturę badanego materiału, czy też elementu maszyny. Dzięki badaniu radiograficznemu jesteśmy wstanie przeanalizować wnętrze struktury danego elementu maszyny. Podobne wyniki może nam dać badanie ultradźwiękowe. Dzięki temu możemy wykryć głęboko schowane pęknięcia materiału. Z kolei metoda badania penetracyjna pozwoli wykryć pewne niezgodności na powierzchni materiału. Natomiast przy badaniu wizualnym można wspomagać się choćby różnego rodzaju lupami.

Badania zarówno niszczące, jak i nieniszczące są niezwykle ważne dla utrzymania maszyn przemysłowych, czy też konstrukcji w odpowiedniej kondycji. Dzięki temu można zawczasu wykryć drobne usterki i zapobiec poważniejszej awarii, czy nawet katastrofie.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

10 Niezwykłych Prezentów
Kotły gazowe
Jak pokryć dach

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak pokryć dach