Home Przemysł Termografia

Termografia

by Redakcja Eptsil
Termografia

Termografia to bardzo ciekawy proces, który umożliwia rejestrowania promieniowania cieplnego, które co do zasady emitowane jest przez wszystkie ciała fizyczne. Pozwala również na niezwykle dokładne zmierzenie temperatury badanych obiektów. Proces ten jest między innymi wykorzystywany w szeroko pojętym przemyśle. Dzięki niej można precyzyjnie kontrolować procesy technologiczne. Swoje zastosowanie znajduje również w energetyce i budownictwie. Jest to niewątpliwie nowoczesny sposób pomiarów, dzięki któremu można znacznie lepiej planować produkcję.

Termografia w przemyśle – zastosowania

TermografiaTermografia czasami nazywana jest również badaniami termowizyjnymi. To dość ciekawy sposób na zbadanie temperatury badanych obiektów. Co w zasadzie daje nam termografia? W jaki sposób można ją wykorzystać w przemyśle? Przede wszystkim dzięki termografii możemy zauważyć, kiedy maszyna podczas pracy znacznie przekracza swoją dopuszczalną temperatura. Dzięki temu możemy szybko interweniować, co może zapobiec przegrzaniu maszyny. Oczywiście w tym wypadku mówimy o całości konstrukcji maszyny. Jednak warto zauważyć, że termografia jest badaniem niezwykle precyzyjnych. Stąd też dzięki niej możemy mierzyć również ewentualne przegrzania podzespołów maszyny, a nawet samym elementów jak łożyska, przekładnie, wały, czy też różnego rodzaju pompy. Uzyskane wyniki pozwalają nam dość precyzyjnie określić rodzaj usterki, a także odpowiednio zaplanować naprawę. Ma to niebagatelne znaczenie ze względu na koszty, oraz zachowanie ciągłości procesu produkcji.

Oczywiście wyżej przytoczone przykłady nie wyczerpują możliwości jakie stoją za termografią. Do czego można więc ją jeszcze wykorzystać? Przede wszystkim dzięki termografii można również wykryć niepożądane zawilgocenia, a także przecieki. Dodatkowo warto również wspomnieć, ze termografia umożliwia badanie rozkładu temperatury w rurach przesyłowych. Szybkie wykrycie anomalii pozwala na zapobieżenie większej awarii.

Inne zastosowania termografii

Jednak trzeba również wiedzieć, ze termografia znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle. Ta metoda badań jest również bardzo przydatna w medycynie. W jaki sposób współczesna medycyna wykorzystuje termografię? Przede wszystkim termografia znajduje tutaj zastosowanie podczas sterylizacji opakowań medycznych. Jak wiadomo taka sterylizacja musi przebiegać w ściśle określonej temperaturze. Dzięki termografii możemy tą temperaturę precyzyjnie kontrolować. A to ma szczególne znaczenie dla bezpiecznego przechowywania wrażliwych produktów medycznych. Natomiast w medycynie sportowej termografia znajduje zastosowanie podczas terapie kriogenicznej, przy leczeniu obrzęków, czy też stłuczeń.

Jak więc widać termografia inaczej zwana również termowizją znajduje szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w innych dziedzinach. Jest metodą niezwykle nowoczesną i precyzyjną.

0 comment

Related Videos

Zostaw komentarz