Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Przemysł

Pomiary emisji spalin

Pomiary emisji spalin

Pomiary emisji spalin kojarzą nam się z okresową diagnostyką samochodową. I tak faktycznie się dzieje, ze podczas badania stanu technicznego pojazdu diagnostyk bada również skład i ilość spalin wydzielanych przez nasz samochód. Jednak takie pomiary znajdują zastosowanie również w przemyśle. Tutaj mamy bowiem do czynienia z regularną emisją różnorodnych gazów, które de facto stanowią spore zagrożenie dla środowisku. Dlatego pomiary emisji zanieczyszczeń z zakładów przemysłowych są niezwykle istotne. Co więcej są swego rodzaju przymusem przewidzianym w przepisach prawa. Żaden zakład przemysłowy nie może od tak dowolnie wydzielać spalin do środowiska. Takie działania są bowiem objęte ścisłymi restrykcjami.

Pomiary emisji spalin

Pomiary emisji spalinJak wygląda kwestia pomiaru emisji spalin w przemyśle? W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się urządzeniom na jakich takowe pomiary należy wykonywać. W tym wypadku pomiaru spalin dokonuje się przede wszystkim w takich instalacjach przemysłowych, w których dokonuje się wytwarzanie gazów spalinowych. O jakie gazy chodzi? Przede wszystkim mamy tutaj na myśli tlenek węgla, dwutlenek węgla, tlenek azotu, czy też dwutlenek siarki. Warto dodać jakimi urządzeniami dysponują w tym wypadku specjaliści dokonujący pomiarów. Przede wszystkim mają oni do dyspozycji różnego rodzaju sondy, analizatory spalin, czy też czujniki. To specjalistyczna i nowoczesna aparatura pomiarowa pozwalające uzyskać perfekcyjne i rzetelne wyniki.

Gdzie dokonuje się tak specjalistycznych pomiarów? To przede wszystkim wszelkie konstrukcje i urządzenia związane z kogeneracją, kotły gazowe, czy też turbiny przemysłowe. Specjalistyczne pomiary emisji spalin dokonuje się również w hutach żelaza i stali, w hutach aluminium, czy też w cementowaniach. W ten sposób mierzy się również poziom emisji spalin w silnikach okrętowych. Jak więc widać zakres tego typu działań jest niezmiernie szeroki.

W jakim celu mierzymy poziom emisji spalin?

Pozostaje pytanie: w jakim właściwie celu dokonuje się pomiaru emisji spalin w przemyśle? Otóż mierzenie ilości i składu spalin wiąże się z kilkoma istotnymi aspektami. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ochronę środowiska. Pomiary pozwalają nam wychwycić zbyt dużą emisję spalin i podjęcie odpowiednich kroków do jej ograniczenia. To nie tylko kwestia naszej dbałości o przyrodę. Pewne konkretne wytyczne są w tym wypadku narzucone poprzez przepisy prawa. Pomiary emisji spalin pozwalają również na sprawdzenie w jakimś stopniu wykorzystywana jest energia w zakładzie przemysłowym. Zbyt duży poziom spalin może również świadczyć o jakiejś mniejszej lub większej awarii. Wówczas dzięki pomiarom możemy tę usterkę odpowiednio wcześniej zlokalizować i zlecić naprawę zanim dojdzie do poważniejszych uszkodzeń instalacji przemysłowej. Stąd też widać jak istotna jest kwestia precyzyjnego pomiaru spalin.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.