Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Budownictwo

Mur jako ogrodzenie

Mur jako ogrodzenie

Zakup działki i budowa domu to jeszcze nie koniec twojej inwestycji. Całości bowiem powinna być odpowiednio ogrodzona. Często na polskich osiedlach można spotkać się z sytuacją kiedy świeżo postawiony dom jeszcze długo nie posiada żadnego ogrodzenia. Inwestor planuje środki finansowe na zakup działki i budowę domu niemalże „na styk” i czaszami brakuje później środków na uzupełnienie inwestycji o ogrodzenie. Dlatego warto całości budowy domu tak zaplanować, aby uwzględnić również odpowiednie ogrodzenie. Jednak jaki rodzaj ogrodzenia zastosować? Możliwości mamy tutaj całkiem sporo. Od zwykłego płotu, czy też siatki po mur. Mur jako ogrodzenie wydaje się całkiem ciekawym rozwiązaniem. Czy postawienie muru jest kosztowne?

Mur jako ogrodzenie

Mur jako ogrodzenieCzy warto zastosować mur jako ogrodzenie naszej działki? Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim mur będzie ogrodzeniem niezwykle stabilnym. Bez względu na to, czy do jego postawienia wykorzystamy pustaki, cegłę, czy też kamień, mur będzie zdecydowanie idealnie izolował nasze podwórze od sąsiadów i od ulicy. Oczywiście postawienie tego rodzaju ogrodzenia wymaga poniesienia konkretnych nakładów finansowych. Również należy pamiętać o tym, że takiego zadania nie powinniśmy podejmować się samodzielnie. Oczywiście jeśli nie mamy doświadczenia w stawianiu tego rodzaju konstrukcji. Wówczas zdecydowanie warto zlecić to zadania fachowcom. Oczywiście z tego tytułu wzrosną również koszta całego przedsięwzięcia, ale będziemy mieli wówczas pewności, że nasz mur jest prosty i solidny. Oczywiście projektując mur wokół naszej posesji nie możemy zapomnieć o dobraniu odpowiedniej bramy i furtki. Muszą one stylistycznie pasować do materiału z jakiego będzie wykonany nasz mur.

Jak dobrać wysokość naszego muru? Tutaj ta kwestia jest już zależna od naszych preferencji. Trzeba jednak podkreślić, że niewątpliwe zalety ma wysoki mur. Mamy tutaj na myśli mur o wysokości przynajmniej 2 metrów. Wówczas zyskujemy kameralną i intymną atmosferę na naszym ogrodzie. Jesteśmy chronieni przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Dodatkowo dla doznań estetycznych możemy mur przyozdobić choćby roślinami pnącymi. Wówczas uzyskany efekt będzie naprawdę rewelacyjny.

W jaki sposób ogrodzić posesję?

Jednak oczywiście mur nie będzie odpowiednim rozwiązaniem dla każdego. Nie każdy bowiem posiada aż taką potrzebę izolacji. Wówczas ogrodzenie można wykonać ze zwykłej siatki, albo postawić niski pło drewniany. Oczywiście takie rozwiązania będą znacznie tańsze. Takie zadanie możemy również wykonać sami. Nie musimy zlecać go specjaliście, co pozwoli nam również na zaoszczędzenie konkretnej kwoty. Opcją ekstremalną jest również nieogradzanie działki. Wydaje się jednak, że na brak ogrodzenia można sobie pozwolić od strony frontowej domu, tej bardziej reprezentacyjnej. Wówczas zyskujemy zupełnie ciekawy efekt, raczej rzadko spotykany w naszym kraju.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.