Home Ogród Meble ogrodowe – odmień swój ogród

Meble ogrodowe – odmień swój ogród

by Redakcja Eptsil

Odpoczynek na świeżym powietrzu to jedna z największych zalet lata, na którą wyczekujemy cały rok. Dlatego, żeby to umożliwić, warto wybrać wygodne i praktyczne meble ogrodowe. Czym się jednak kierować przy wyborze i czego nie może zabraknąć w naszych zakupach? Podpowiadamy, jak stworzyć piękny a zarazem funkcjonalny zestaw mebli ogrodowych.

1. Meble ogrodowe – z jakiego materiału?

2. Zestaw mebli ogrodowych czy pojedyncze sztuki?

3. Funkcjonalność mebli ogrodowych, na co zwrócić uwagę?

4. Z jakich elementów skomponować swój zestaw mebli ogrodowych?

Meble ogrodowe – z jakiego materiału?

Wybierając meble ogrodowe, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Odpowiedni zestaw powinien nie tylko dobrze prezentować się na podwórku, ale także być funkcjonalny. Meble, które mają docelowo stać na zewnątrz, powinny być także wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne, promienie UV oraz wilgoć. Z tego powodu przy ich wyborze kierujmy się materiałem, z którego zostały wykonane.

Funkcjonalność mebli ogrodowych to podstawa, aby cieszyć się zakupionym zestawem. Do wyboru mamy modele wykonane z drewna, technorattanu, aluminium, wikliny, czy też z plastiku. Decydując się na któryś z nich, powinniśmy być świadomi ich charakterystycznych cech oraz wskazanej pielęgnacji.

Rosnącą popularnością cieszą się meble wykonane z drewna. Naturalny materiał idealnie wpasowuje się w ogrodową przestrzeń. Żeby cieszyć się nim przez wiele sezonów, warto pamiętać o regularnej impregnacji, dzięki której woda ani inne czynniki nie będą zagrażały strukturze drewna.

Z kolei meble z technorattanu są wykonane z wytrzymałego włókna polietylenowego. Jego zaletą jest odporność na promienie słoneczne, czego nie można powiedzieć o wiklinie. W obu przypadkach jednak, meble należy chować na czas mrozu czy deszczu. Z całą pewnością jednak leżanka ogrodowa z technorattanu lub wikliny będzie nie tylko praktyczna, ale i wygodna.

Do wyboru mamy także krzesła ogrodowe i inne meble wykonane z plastiku. Obecnie bez trudu odnajdziemy modele wysokiej jakości i wytrzymałości. Wadą jednak jest ich twarda, nie zawsze wygodna powierzchnia.

Zestaw mebli ogrodowych czy pojedyncze sztuki?

Tak naprawdę, czy wybierzemy zestaw mebli ogrodowych, czy też kupimy pojedyncze sztuki, zależy wyłącznie od nas. Duże znaczenie przy podjęciu decyzji ma samo miejsce docelowe, a także jego wielkość. Dlatego, jeśli do dyspozycji mamy niewielki balkon, prosta leżanka ogrodowa jak najbardziej nam wystarczy.

Co innego, jeśli posiadamy duży taras lub ogród. Nasze pole do manewru jest wtedy znacznie większe. Możemy wtedy pozwolić na cały zestaw, na który będzie składać nie tylko sama leżanka, ale także stolik, czy sofa ogrodowa, które będziemy wykorzystywać.

Osobną, równie ważną kwestię, stanowi dopasowanie poszczególnych elementów względem siebie. Kupując od razu cały zestaw, możemy zadecydować o finalnym efekcie, co byłoby trudniejsze wybierając poszczególne sztuki często z różnych zestawów i kolekcji.

Funkcjonalność mebli ogrodowych, na co zwrócić uwagę?

Aby meble ogrodowe spełniały swoje zadanie, muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Co to oznacza? Każdy ma swoje indywidualne preferencje oraz potrzeby. Zestaw mebli pod zadaszonym tarasem nie ma takich samych wyzwań jak na przykład meble pośrodku ogrodu.

Musimy zatem pomyśleć nad naszymi priorytetami. Jeśli posiadamy dzieci, dużą zaletą będzie, aby krzesła czy stoliki ogrodowe były łatwe w czyszczeniu. W przypadku innych najważniejsza będzie wygoda, czyli dodatkowe podnóżki, regulowane oparcia, a przede wszystkim miły w dotyku materiał.

Niezależnie od tego, jakie są nasze potrzeby, wybrany zestaw mebli ogrodowych powinien być wykonany z wytrzymałego tworzywa odpornego na zmienne warunki atmosferyczne. Ponadto zwróćmy uwagę na jego mobilność i lekkość. Pamiętajmy bowiem, że po sezonie meble ogrodowe warto schować do pomieszczenia.

Z jakich elementów skomponować swój zestaw mebli ogrodowych?

Jak stworzyć idealny ogród? Zanim zakupimy wymarzony zestaw mebli, warto dobrze zaplanować całą przestrzeń. W tym celu podzielmy nasz ogród na poszczególne strefy, aby miejsce, w którym odpoczywamy, by przebywanie w nim było jak najbardziej komfortowe. Pomyślmy zatem, gdzie planujemy poszczególne rośliny, a gdzie strefę rekreacyjną. Nie przemyślane rozmieszczenie przedmiotów, wpływa negatywnie na nasze samopoczucie.

W większości przypadków miejsce na odpoczynek i rekreację jest wyznaczony pośrodku, to właśnie tam stawiamy stoliki ogrodowe, a rośliny i pozostałe elementy znajdują się dookoła. Jakich mebli nie może nam zabraknąć? Podstawą są oczywiście dobre krzesła ogrodowe, usytuowane wokół stołu. Warto, aby były one wykonane z miękkiego materiału, a jeśli są z drewna itp., podłóżmy pod nie poduszkę.

Dla zwiększenia naszego komfortu posłuży nam sofa ogrodowa. Pamiętajmy, że potrzebujemy na nią więcej miejsca i nie jesteśmy w stanie jej dowolnie przesuwać, jak ma to miejsce w przypadku krzeseł. Z całą pewnością odpoczynek na niej jest znacznie wygodniejszy. Z kolei dla wielbicieli opalania stworzona została leżanka ogrodowa, którą warto postawić w nasłonecznionym miejscu, aby cieszyć się z kąpieli słonecznej.

0 comment

Related Videos

Zostaw komentarz