Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Przemysł

Hale produkcyjne dla przemysłu. Konstrukcja stalowa czy murowana?

Hale produkcyjne dla przemysłu. Konstrukcja stalowa czy murowana?

Na obrzeżach polskich miast możemy zobaczyć coraz więcej zakładów produkcyjnych i magazynowych. Usytuowane są one w halach stalowych lub murowanych, a projekty najczęściej realizowane są zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Która z powyższych technologii budowlanych jest bardziej opłacalna? Czy lepiej sprawdzają się hale stalowe, czy murowane? Sprawdźmy to!

Hale produkcyjne murowane

Budownictwo murowane ma długą historię i wciąż jest bardzo popularne. Hale murowane wznoszone są z klasycznych materiałów budowlanych i mają tradycyjne fundamenty zbrojone, utrzymujące całą konstrukcję. Uznawane są za wytrzymalsze i zdolne do przetrwania niezliczonej liczby lat ciągłej eksploatacji.

Hale produkcyjne wykonywane tradycyjną techniką budowlaną są jednak znacznie droższe od innych nowoczesnych alternatyw dostępnych na rynku. Chociaż obiekty takie charakteryzują się wysoką wytrzymałością, jednocześnie są pozbawione mobilności. Nie istnieje możliwość przeniesienia hali murowanej, a dobudowanie dodatkowego skrzydła może wiązać się z koniecznością rozbiórki tych ścian, które dotychczas pełniły funkcję ścian zewnętrznych. Hale produkcyjne tego typu wymagają też nieco więcej działań konserwacyjnych w celu zapobiegania rozwoju pleśni i innych drobnoustrojów.

Hale produkcyjne stalowe

Obserwując, jaką ofertą dysponuje dziś statystyczny producent hal produkcyjnych, nie sposób nie zauważyć popularności hal stalowych. Konstrukcje stalowe to względna nowość, która szybko podbiła serca inwestorów. Główny powód? Ekonomia. Hale wykonywane z komponentów stalowych są znacznie tańsze, ale zapewniają tę samą lub nawet większą funkcjonalność obiektu.

Większość hal produkcyjnych budowanych obecnie to właśnie hale stalowe. Mogą być rozbudowywane znacznie łatwiej i na szereg różnych sposobów. Istnieje możliwość zaprojektowania budynku tak, aby składał się z kilka stref, np. produkcyjnej, biurowej, socjalnej, ale przy znacznie niższym koszcie całkowitym. Proces budowy jest znacznie szybszy, ponieważ wykorzystuje się gotowe moduły stalowe. Przykłady praktycznych i estetycznych hal produkcyjnych znajdziesz w tym miejscu: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-produkcyjne/.

Producent hal produkcyjnych ー która konstrukcja lepsza?

Czy zatem lepsze są hale produkcyjne stalowe czy murowane? Na to pytanie każdy renomowany producent hal produkcyjnych powinien mieć przygotowaną jedną odpowiedź: to zależy. Wiele czynników wpływa bowiem na atrakcyjność obydwu rozwiązań. Każda hala powinna być maksymalnie dostosowana do indywidualnych potrzeb projektu. Jednak jak widać po powyższej charakterystyce obydwu rozwiązań, konstrukcje stalowe ー jako nowsza i bardziej popularna technika – mogą mieć więcej zalet. Optymalizacja czasu budowy i kosztów inwestycji z możliwością późniejszej rozbudowy hali daje ogromną przewagę nad halami murowanymi. Jednocześnie poziom funkcjonalności i estetyki w obydwu wariantach może spełniać najwyższe standardy – wszystko to zależy od projektu architektonicznego.

Udostępnij