Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Ogród

Dlaczego nie warto kosić trawy?

Dlaczego nie warto kosić trawy?

Wszyscy marzymy o zadbanym, równym trawniku wokół naszego domu. Niewątpliwie wygląda to niezwykle estetycznie i powoduje, że w takim ogrodzie aż chce się odpoczywać. Jednak czy zawsze musimy być tak nadgorliwy i ścinać trawę gdy tylko nieco urośnie. Obecnie wobec panującej w wielu rejonach kraju suszy często można zobaczyć równo skoszone, ale żółte, a w wielu miejscach wręcz brązowe trawniki. To już nie wygląda tak ładnie. A może by tak choć na jakiś czas zapomnieć o koszeniu trawnika i zapuścić kwietną łąkę. Ma to swoje niewątpliwe zalety. Dlaczego nie warto kosić trawy? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Utrzymanie pięknego ogrodu

Nie mamy wątpliwości co do tego, że każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym ogrodzie. W ogólnie przyjętym standardzie trawnik powinien być idealnie przystrzyżony, natomiast wszelki kwiaty powinny być ujęte choćby w specjalnie przygotowane dla nich klomby. Taki kanon piękna niewątpliwie nam się podoba. W takim ogrodzie przyjemnie się odpoczywa. Jednak oczywiście należy również o niego odpowiednio dbać. To z kolei pochłania sporo naszego cennego czasu, a dodatkowo wymaga również sporych nakładów finansowych. Wszak używanie choćby kosiarki wymaga skorzystania z energii elektrycznej, ewentualnie z paliwa. Trawnik należy również nawadniać, bo przy obecnym stanie naszego klimatu jest dosyć problematyczne. Żeby nie zużywać zbyt dużej ilości wody możemy w zamian łapać deszczówkę. Ale skoro nawiedzają nas susze, to niestety nasze pięknie i równo ścięte trawniki żółkną i wyglądają już znacznie mniej ciekawie. Czy można jakoś temu problemowi zaradzić?

Dlaczego nie warto kosić trawy?

Dlaczego nie warto kosić trawyZastanówmy się może jednak czy w ogóle konieczne jest koszenie trawy. Zostawmy nasz trawnik choćby na tydzień lub dwa i pozwólmy naszej trawie rosnąć. PO jakimś czasie zauważymy, że co prawda trawa jest znacznie wyższa, ale również zaczyn się ukwiecać. Zaczyna wówczas to całkiem interesująco wyglądać. Dodatkowo na naszym ogrodzie znajdują wówczas schronienie liczne i ciekawe owady. Nasz trawnik zaczyna żyć. nie ma co ukrywać, ze krótko ścięty trawnik jest swego rodzaju pustynią dla owadów. Dzięki temu, że przestaniemy na jakiś czas kosić trawę damy im schronienie. Wysoka trawa sprawia, że gleba lepiej przytrzyma wodę podczas deszczu. To również niezaprzeczalny atut takiego rozwiązania. Oczywiście korzystanie z takiego ogrodu może być dla niektórych problematyczne. Jednak jeśli ktoś jest uświadomiony ekologicznie, to taki ogród, z takim bujnym trawnikiem będzie niebywale cennym miejscem. No i również stracimy mniej czasu na pielęgnacji ogrodu. To również jest bez wątpienia niezaprzeczalnym atutem. Wówczas dajemy naturze zdecydowanie trochę wytchnienia. Dajemy schronienie owadom i zatrzymujemy wodę w glebie.

Udostępnij