Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

Przemysł

Czy leasing maszyny do produkcji toreb papierowych jest opłacalny?

Czy leasing maszyny do produkcji toreb papierowych jest opłacalny?

Specjalistyczne maszyny do produkcji toreb papierowych to zautomatyzowane linie produkcyjne obsługujące cały proces od wycinania kształtów z umieszczonego na rolce papieru, po uzyskanie gotowej do sprzedaży czy użycia torby papierowej. Takie usprawnienie pozwala znacząco zminimalizować koszty ich wytworzenia. Podobną linię produkcyjną można nabyć w Chinach już za 1,4 mln złotych netto. Czy w takim przypadku warto skorzystać z leasingu?

Czy leasing maszyn z Chin jest opłacalny i jakie możliwości dają leasingodawcy?

Chiny to ogromny rynek, który zapewnia bogaty wybór sprzętu z każdej półki cenowej. Wbrew obiegowej opinii chińskie maszyny nie muszą być gorsze od ich odpowiedników wyprodukowanych przez znane zachodnie marki. 

W ostatnich latach jakość urządzeń z Państwa Środka znacznie się poprawiła i obecnie leasingodawcy coraz chętniej je finansują. Produkty muszą spełniać wymagania Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska. Takie maszyny otrzymują oznaczenia CE. Zwróć na to uwagę – firmy leasingowe nie podejmują się leasingowania sprzętu bez tych oznaczeń, które oznaczają dopuszczenie na europejski rynek.

Istnieją 4 metody leasingowania sprzętu z Chin, które obejmują również wspomniane wyżej maszyny do produkcji toreb papierowych. Najszybszym rozwiązaniem jest zakup maszyny od polskiego dystrybutora. Jest to zwykła transakcja leasingu, na którą firmy leasingowe zgadzają się znacznie chętniej i nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Sprzedawca musi być jednak zarejestrowany w Polsce. 

Możliwy jest też zakup przez leasingodawcę bezpośrednio od chińskiego producenta, choć w tym przypadku najczęściej wzrastają koszty, gdyż firmy żądają zaliczki za uruchomienie produkcji i dopłaty nawet do 90% wartości maszyny. 

Inne opcje to:

  • klient kupuje sprzęt od chińskiego producenta i refinansuje leasingiem po przetransportowaniu do Polski,
  • klient wykonuje leasing zwrotny i za pozyskane środki kupuje maszynę z Chin.

A jak wygląda to na bezpośrednim przykładzie maszyny do produkcji papierowych toreb?

Leasing maszyny do produkcji toreb papierowych

Analizując sytuację na konkretnym przykładzie, warto wspomnieć o warunkach, jakie musi spełniać leasingobiorca przy zakupie drogiego sprzętu z Chin. 

Przede wszystkim firma powinna posiadać zabezpieczenie finansowe w postaci środków trwałych i wykazywać odpowiednie zyski z działalności. Potrzebny jest też wkład własny w wysokości 20–30% wartości maszyny. 

Jeżeli rozwijasz drugą działalność, to przydatne jest też poręczenie ze strony starszej, przynoszącej większe dochody firmy. Na dokumentację składają się m.in. dokumenty finansowe, oferta zakupu urządzenia wraz ze specyfikacją techniczną, wypełnione wnioski leasingowe, opis dotychczas prowadzonej działalności, prosty biznesplan, a także listy intencyjne od przyszłych kontrahentów. 

Firma leasingowa przeprowadza wówczas badanie konkretnego przypadku na podstawie własnych analiz. Warto mieć na uwadze stronę sprzedającą, gdyż warunki chińskiego dostawcy mogą się zmieniać w kwestii ceny i transportu. Negocjacje często wymagają elastycznego podejścia – leasingodawca musi dojść do porozumienia z chińskim producentem.

W obsługiwanym przez nas przypadku maszyna do produkcji toreb papierowych została sfinansowana z wykorzystaniem pożyczki leasingowej, z 30% wkładu własnego klienta oraz zabezpieczeniem w postaci hipoteki jego hali produkcyjnej. Finansowanie nie obejmowało kosztów dodatkowych kosztów zakupu takich jak fracht, cło i transport do hali.

Sprzęt z Chin korzystny dla leasingobiorcy

Choć wiąże się to z pewnymi trudnościami, to w przypadku drogich maszyn z pewnością warto rozważyć opcję zakupu sprzętu z Chin. Niewątpliwą zaletą są na pewno mniejsze koszty, niż w przypadku urządzeń od zachodnich producentów, a leasing daje możliwość uzyskania potrzebnych maszyn już przy 30% wkładu własnego. 

To doskonałe rozwiązanie dla każdej firmy, która zamierza poszerzyć swoją działalność o nowe usługi i nie chce brać na ten cel wysoko oprocentowanego kredytu bankowego. 

Zapoznaj się z przykładem udanego leasingu maszyny do produkcji toreb papierowych naszego klienta!

Udostępnij