Eptsil.pl

Przemysł, Budownictwo, Dom, Ogród, Wnętrza

BudownictwoDom

Budowa domu na działce rolnej – czy jest to możliwe?

Budowa domu na działce rolnej – czy jest to możliwe?

Wiele osób marzy o swoim własnym domu. Jednak ceny działek budowlanych są bardzo wysokie i nie każdego stać na taki wydatek. Duża część osób posiada grunty rolne położone w malowniczych okolicach, które idealnie nadawałyby się na budowę domu. Czy budowa domu na działce rolnej jest możliwa?

Zobacz także: Kredyt na wykończenie domu – czy warto?

Działka rolna i budowa domu

Coraz więcej osób zastanawia się nad budową domu na działce rolnej. Przepisy w tej kwestii zmieniają się dość często, jednak jest możliwość, aby po kilku staraniach wybudować dom. Przede wszystkim obecnie grunt rolny poniżej jednego hektara może nabyć każdy. Jeśli ktoś chce kupić większą działkę, to musi już uzyskać pozwolenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Bez pozwolenia działkę mogą nabyć rolnicy, którzy mają kwalifikacje rolnicze, gospodarują osobiście na terenach od 1 do 300 hektarów i mieszkają co najmniej 5 lat na terenie gminy, od której chcą nabyć grunt. Istnieje także możliwość zakupu działki rolnej z budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi. Musi to być jednak budynek wybudowany przed 30 kwietnia 2016 roku, a działka nie może przekroczyć 50 arów. Nie trzeba przeprowadzać odrolnienia, a budynek można przebudować lub wyremontować.

Budowa domu na działce rolnej

W teorii każdy może wybudować dom na działce rolnej. Jednak cała procedura jest dość złożona. Jeszcze niedawno jedynie rolnik mógł postawić dom na działce rolnej. Jednak po zmianie to prawo zyskały także osoby niebędące rolnikami. Przepisy weszły w życie od 2019 roku, a prawo do budowy domu może mieć każdy, kto jest właścicielem gruntu rolnego przeznaczonego pod zabudowę. Jak zatem sprawdzić, czy dany teren ma takie właściwości? Przede wszystkim należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym gmina określiła, czy na danym terenie mogą powstać budynki, czy jest to działka jedynie pod uprawę. Czasami gmina nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to wówczas właściciel gruntu może prosić o wydanie warunków zabudowy.

Budowa domu, a klasa ziemi

Grunty rolne podzielone są na klasy ze względu na rodzaj gleby. Użytki, na których dominuje gleba pochodzenia mineralnego i organicznego oznaczone są klasami od I do III. Właściciel takich gruntów musi uzyskać decyzję o wyłączeniu tych ziem z produkcji rolnej. Dopiero wtedy można przystąpić do budowy domu. Dodatkowo oprócz pozwolenia należy uiścić także opłaty roczne oraz jednorazową kwotę na wyłączenie. Wiele osób zastanawia się, czy warto budować dom na działce rolnej ze względu na dużą ilość formalności. Działka rolna jest tańsza, ale po uiszczeniu wszystkich niezbędnych kosztów może okazać się, że cena nie jest wcale tak atrakcyjna. Do ceny działki należy doliczyć opłatę za odrolnienie. Jest jeszcze opłata coroczna, która zależna jest od wielkości terenu oraz klasy gruntu. Aby obniżyć koszty, najlepiej znaleźć działkę poniżej jednego hektara należącej do klasy IV, V lub VI. Warto zatem bardzo dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami, kosztami i sprawdzić, czy na pewno będzie to bardziej opłacalne niż kupno działki budowlanej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.